Dersim’in Divane Delileri

Toplum/Yaşam Haberleri —

14 Ocak 2021 Perşembe - 19:00

  • ‘Dersim’in Divane Delileri’ romanından esinlenerek hazırlanan filmin senaryosunu Mustafa Diyar Demirsoy yazdı. Demirsoy aynı zamanda filmin yönetmenliğini de yapacak.

‘Dersim’in Divane Delileri’ romanından esinlenerek hazırlanan filmin senaryosunu Mustafa Diyar Demirsoy yazdı. Demirsoy aynı zamanda filmin yönetmenliğini de yapacak.

Yapımcılığını, Dersim’in Divane Delileri kitabının yazarı Nurettin Aslan’ın üstlendiği filmin çekimlerine 2021 yaz aylarında başlanacak.

‘Suya Yazılmış Zaman’ filmi ile ilgili bilgi veren Demirsoy, “Geleneksel ve modern kültürde ‘delilik’ kategorisinin, Dersim gibi özgün bir toplumsal coğrafyada var olma biçimini, sinema sanatı içinde üretmeye odaklanmaktadır. Dünyanın neredeyse her yerinde aynı şekilde kodlanmış ‘deliliğin’, Dersim’in kadim kültürü ve inanç geleneği içinde anlam bulan ayrıksı yeri filmin temel hareket noktasıdır. Bir aşk hikayesi etrafında olup bitenler anlatılacaktır. Amaç, sinemanın hali, dili, tekniği, yöntemi ve bakışıyla bu sosyal olguyu izleyiciyle buluşturmaktır” dedi.

Filmin Berlin, Stuttgart, İstanbul ve Dersim’de çekimleri yapılacağını ifade eden Demirsoy, “Suya Yazılmış Zaman sinema filminde, aralarında sürpriz isimlerin de bulunduğu geniş bir oyuncu kadrosu yer alacaktır” diye belirtti. İSTANBUL

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.