'Doksanların ruhunu gördüm'

Dosya Haberleri —

Ekrem Baran

Ekrem Baran

  • Yeşil-Sol Parti, seçim öncesinde Batman'da kendine has bir yöntemle çalışmalarını sürdürüyor. Emek, Demokrasi, Kardeşlik, Barış ve Özgürlük adını verdikleri 5 ayrı kol üzerinden seçmenlere gidiyorlar. Batman'a vardığımızda ilk olarak Yeşil Sol Parti'nin seçim lokaline gidiyoruz. Partililer, gençler, gönüllüler harıl harıl bir çalışma içindeler.
  • Hethetkê, Arap nüfusunun yoğun olduğu bir köy. 90'lı yıllarda sistemin üzerinde oyunlar oynadığı, Hizbulkontra'nın o yıllarda kalesi sayılan bir köy. Hizbulkontra’nın tetikçi yetiştirdiği, silah depoladığı, sığınakları olan bu köyde Hüda-Par'ın esemesi bile okunmuyor.
  • Batman'dan Yeşil Sol'un 5. sıra adayı olan Ekrem Baran, "Bedel ödemeyen Kürt kalmadı; yaşanan tüm baskı ve zulümlere tanıklık etti. Kimse Kürtlerin bunları unutacağını sanmasın. Kürt halkı politiktir. Sandık onun için bir onurdur, bir iradedir. Seferberlik ruhuyla o sandıklara sahip çıkmamız gerekiyor" diyor.

MUSTAFA DOĞAN / BATMAN

Kurdistan'ın kadim şehirlerinden biri olan Batman, uzun yıllar Hizbulkontra'nın devlet destekli faili meçhul cinayetleri ve kadın intiharları ile anıldı. Çok acı çekmiş, çok bedeller ödemiş bir şehir. 1980'i yılların ikinci yarısından itibaren Hizbulkontra'nın asıl örgütlendiği yer olarak biliniyor. Hizbulkontra'nın bazı köylerde asker gözetiminde silahlı eğitim gördüğü, silah depoladığı, sığınaklar yaptığı, Meclis Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu'nun raporlarına da yansıdı. Kapatılan HEP döneminden günümüze kadar rakiplerine karşı açık ara ile milletvekili çıkaran şehirlerin başında geliyor Batman. AKP-MHP koalisyonunun 2016 yılından bugüne kadar uyguladıkları gözaltı, tutuklama, kayyum atamaları, KHK ile işten çıkarmalar, sivil toplum kuruluşlarının kapatılarak yöneticilerinin tutuklanması, diğer şehirlerde olduğu gibi Batman'da da sessizliğe neden olmuş. 2018 genel seçimleri, 2019 yerel seçimlerindeki tercihleri ve Newroz'larda alanlara çıkan on binlerce Batmanlı, her şeye rağmen barış ve özgürlüğe olan susamışlıklarını haykırdı.

Seçimler ve Newrozlarda tarafını belli eden Batmanlılar, asıl olarak 50 binden fazla kişinin ölümün neden olan 6 Şubat tarihindeki Maraş merkezli yaşanan deprem sonrasında ortaya çıkardığı dayanışma ile alanlara çıkmaya başladı. HDP, DBP, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri ve gönüllülerin yardım kampanyası başlatmaları, halkın örgütlülüğünü ve dayanışma ruhunu ortaya çıkardı.

Polis yardım kolisini HDP’ye getirmiş

Yeşil Sol Parti'nin basın ve halkla ilişkiler çalışmalarında yer alan bir genç, o yardım toplam ve dayanışma günlerini ilginç bir örnekle şöyle anlatıyor: "Depremden zarar gören il ve ilçelere gönderilmek üzere yardım toplama kampanyası başlattık. Böyle bir kampanyayı duyan halkımız, bize gelip 'Ne yapabiliriz, nasıl yardım ederiz' diyorlardı. Ellerinden geleni yaptılar. Yardım kampanyası için ne bir pankart asmışız, ne de genel yazılı bir çağrımız olmuştu. Yardım kolilerini getirip parti binalarının önüne, sivil toplum örgütlerine teslim ediyordu yurttaşlar. Parti etkinliklerimizde sürekli bizi takip eden, artık 'tanıdık' olduğumuz polis ekibi vardı. Onlardan bir polis memuru kendi imkânları ile yardım kolileri oluşturmuş. Aracının bagajına koymuş ve bize getirdi. Söylediği şuydu, 'Ben ne belediyeye, ne valiye güveniyorum. Sizi biliyorum. Biliyorum ki, bu yardımı siz hakkıyla dağıtacaksınız' dedi ve gitti."

14 Mayıs'ta yapılacak genel seçim kararının açıklanmasından hemen sonra Batman'da seçim çalışmalarına başlanmış. Hummalı çalışma köylerde, mezralarda, mahallelerde, ilçelerde ve şehir merkezinde devam ediyor. Seçim çalışmalarına katılanların tamamına yakını gönüllü. Eski vekiller, parti meclisi üyeleri ve adaylar halkla birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Sadece bayramda 3 gün içinde yaklaşık 4 bin aile tek tek ziyaret edilmiş.