'Milli Talan Paketi'ne şerh

Yeşil Sol Parti

Yeşil Sol Parti

  • Yeşil Sol Parti, AKP tarafından Meclis’e sunulan kanun teklifine muhalefet şerhi düştü.

Yeşil Sol Parti, AKP tarafından Meclis Başkanlığına sunulan; Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen vergi artışları ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a 2 trilyon 181 milyar borçlanma yetkisi veren Torba Kanun Teklifi'ne muhalefet şerhi düştü. 

İktidar hoyratlığını ret

Şerhte, bu kanun teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu’na görüşüldüğü gece yarısı 14 maddenin daha eklendiği kaydedilerek, “Tabiri caizse komisyon görüşmelerinde torba yasaya bir torba yasa daha eklendi. Bu durum halkın oylarıyla gelen halkın temsilcilerine, halklarımıza ve yasama iradesine saygısızlıktır. Komisyon üyesi milletvekilleri eklenen yasa maddeleri üzerinde çalışma fırsatı bulamamış, eklenen 14 madde kamuoyunda tartışılmamıştır. Baskın bir şekilde 15 maddelik bir torba yasa teklifine 14 maddenin daha hoyratça eklenmiş olması yeni dönemde AKP-MHP iktidarının yasama tekniğini de daha şimdiden ortaya koymuştur. Bizler Yeşil Sol Parti olarak halklarımız, emekçiler, kadınlar, gençler, emekliler, doğa hakkında getirilen düzenlemelerin yangından mal kaçırırcasına torba yasa tekliflerine bir operasyonla eklenmesine asla razı gelmeyeceğiz. Bu hoyratlığa karşı en güçlü muhalefeti sürdürmeye devam edeceğiz” denildi.

20 yıllık AKP iktidarında toplanan deprem vergisinin toplamda 86 milyar 138 milyon lira olduğunu hatırlatılarak, şu hesaplamalara dikkat çekildi: "Bu deprem vergileriyle AKP dönemini kapsayan 2003-2022 arasında 96 metrekare büyüklüğünde 1 milyon 211 bin konut; 112 metrekare büyüklüğünde ise 1 milyon 38 bin konut inşa edilebilirdi.”

Bir dayanışma paketi değil

Bu torba yasanın, iktidarın samimiyetsizliğini ve kurnazlığını da net bir biçimde gösterdiği vurgulanan şerhte, şöyle devam edildi: "AKP-MHP iktidarı bu torba yasada bir yandan memur maaşlarına yoksulluk sınırının altında zam yaparken diğer yandan da yeni vergiler ihdas etmektedir. Yani çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle geri almaktadır. Üstelik bu torba yasa teklifi, iktidar tarafından ‘Milli Dayanışma Paketi’ olarak adlandırılmıştır. Ancak bu torba yasa asla ve asla bir Milli Dayanışma Paketi değildir. Olsa olsa ‘Milli Talan Paketi’dir. Yeşil Sol Parti olarak Milli Talan Paketi’ne onay vermiyoruz. Vergi adaletsizliğini daha da derinleştiren, bütçe hakkını ihlal eden, yurttaşlara yeni vergiler getiren, bir avuç zengin için bütün bir topluma maliyet yükleyen, emekçileri sefalet ücretlerine mahkum eden, zeytinlik alanları imara açarak doğanın daha da talan edilmesine olanak sağlayan, çalışma barışını bozan, sermayenin çıkarlarını savunan bu paketin sorunları çözmek yerine daha da büyüteceği ortadadır.” ANKARA

 

*****

Ek bütçe komisyondan geçti

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Meclis Başkanlığına sunulan “2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geçti. 

Bu teklife göre kamu idarelerinin ödenek ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla 1 trilyon 119 milyar 514 milyon TL ek bütçe çıkarılması hedefleniyor. Ek bütçede en yüksek ödenek 482,2 milyar lira ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) ayrıldı. İkinci en yüksek ödenek 279 milyar 750 milyon 936 TL ile Hazine ve Maliye Bakanlığına ayrıldı.

 Bunun yanı sıra bu bütçe ile bazı savunma ve güvenlik kurumlarının ödenek sağlanacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.