100 yıl da geçse özgür olacağız 

Diaspora Haberleri —

24 Temmuz 2022 Pazar - 21:30

Lozan Konferansı

Lozan Konferansı

  • Kürdistan’ı bölen Lozan Antlaşması’nın 99’uncu yıldönümünde tüm parçalardan Kürt örgütleri Lozan’da buluştu. Antlaşma’nın imzalandığı salonda yapılan konferansın açılış konuşmasını yapan KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, “Kürt halkını inkar eden ve ülkemizi 4 parçaya bölen bu antlaşmayı asla kabul etmeyeceğiz, 100 yıl da geçse de özgürlüğümüzü kazanacağız” dedi. 

ERDOĞAN ZAMUR /LOZAN

Kürdistan’ı bölerek işgalci ülkelerinin insafına terk eden Lozan Antlaşması’nın 99’uncu yıldönümünde tüm parçalardan Kürt örgütleri, Lozan’da buluştu.

Lozan Anlaşması’nın 99’uncu yıldönümünde 57 siyasi parti ve kurum ile çok sayıda aydın, siyasetçi, sanatçı ve akademisyen bir konferansta buluştu. Konferans dün Ripponne Meydanı’nda Antlaşma’nın imzalandığı Rumine Sarayı’nda yapıldı. Saygı duruşu ile başlayan konferansın divanında KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, Aziz Memli, Dilşah Osman ve Blase Jabbar Ferman yer aldı. 

Kürtler ihanete uğradı

Konferansın ev sahibi olarak katılımcıları selamlayan ve açılış konuşmasını yapan Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Eşbaşkanı Ahmet Karamus ise konuşmasında Lozan Antlaşması’nın üzerinden 99 yıl geçtiğini belirterek bu konferansta bütün Kürdistani kurumların ve şahsiyetlerin Antlaşma’ya karşı duruşlarını ortaya koyacağını ifade etti. Karamus, “99 yıl önce bu salonda Kürdistan ve Kürt halkı inkar edilmişti. Bugün burada birçok siyasi örgüt ve şahsiyetler hazır bulunuyor. Biz bu anlaşmayı kınıyoruz. 1923’te Türk devletiyle bu kirli antlaşmayı imzalayanlar da Kürtlere ihanet etmişlerdir. Bu antlaşma ile ortaya çıkan duruma karşı 100 yıldır savaşıyoruz, bu Kürt halkını inkar eden ve ülkemizi 4 parçaya bölen bu antlaşmayı asla kabul etmeyeceğiz, 100 yıl da geçse de özgürlüğümüzü kazanacağız” dedi.