100 yıllık zinciri kıracağız

Dosya Haberleri —

Mardin

Mardin

  • DEM Parti'nin Mardin'in Midyat, Kızıltepe ve Yeşilli ilçe Belediyesi eşbaşkan adaylarıyla projelerini ve hedeflerini konuştuk...
  •  
  • Midyat Belediye Eşbaşkan Adayı Hüda Erdem Aslan, "Eşit ve şeffaf belediyeciliği esas alacağız" derken diğer eşbaşkan adayı Hikmet Duman ise, "100 yıllık cumhuriyet tarihi boyunca Kürtler üzerinde oynanan oyunları bu seçimde boşa çıkaracağız. Midyat’ı alacağız" dedi. DEM Parti Yeşilli Belediye Eşbaşkan adayı Sami İldem de "Başaracağız" vurgusu yaptı.
  • Kızıltepe Belediye Eşbaşkan adayı Hamdiye Bilek de, "İlçemizde 8 yıldır kayyum politikası yürütüldü, gasp edildi. Bir enkazı ele alacağımızı da biliyoruz ama bu halk her türlü zorlukla başa çıkabilmenin yolunu bulmuştur, yine bulacaktır" dedi. Diğer aday Zeyni İpek ise, "Bizden aldıklarını geri alacağız ve değerlerimizin isimlerini en kısa sürede geri koyacağız. Bu bizim sözümüzdür" vurgusu yaptı.

 

GÜLCAN DERELİ

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Yerelde seçim çalışmalarına Kurdistan'da Newroz eşlik ederken, seçimler büyük oranda kayyum atayan devlet destekli AKP ile DEM Parti arasında geçiyor. Bu kentlerden biri de Mardin. Mardin merkezde DEM Parti'nin farkla kazanması ve kayyumu göndermesi bekleniyor. Mardin'in ilçelerinde de benzer bir durum yaşanıyor. Biz de bu kez Mardin ilçelerine gittik. DEM Parti kayyum atanan tüm ilçeleri almayı ve buna yeni ilçe belediyelerini eklemeyi hedefliyor. AKP ise bir yanda taşıma seçmen, bir yanda devlet desteği ile ağırlıkla oy satın alma politikası ile seçim çalışmalarını yürütüyor.

 

DEM Parti Midyat Belediye Eşbaşkan Adayı Hüda Erdem Aslan

 

Halk kendini seçecek

Seçimin merak edilen ilçelerinden biri Midyat. Kürt, Arap, Süryani, Êzîdî halkının iç içe yaşadığı kent, çok kimlikli yapısıyla dikkat çekiyor. DEM Parti'nin Midyat Belediye Eşbaşkan Adayı Hüda Erdem Aslan, 1984 Midyat doğumlu. 5 yaşındayken ailesi Adana'ya göç ediyor. Evlendikten sonra Amed’e taşınıyor. Son 9 yıldır da Mardin’de yaşıyor. Amed modelini Midyat'ta hayata geçirmek gibi bir hedefleri olduğunu dile getiren Aslan, "Halkla bir araya gelip onların istek ve taleplerinden gerçekleştireceğimiz projelerimiz olacaktır. Buna yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle kadın ve çocuklar için özel projelerimiz olacak. İsimlendirmekten ziyade daha çok halkın talebi ve isteği üzerine gerçekleşecek. Eşit ve şeffaf belediyeciliği esas alacağız. Halkın eksiklerini gidermek için çalışacağız. Bizler temsilciyiz, belediyenin asıl sahipleri işçiler, emekçiler, kadınlar, çocuklar, gençler yani halkımızdır. Halk bizi değil kendini seçmiş olacak. Bizler onların ihtiyaçlarına ulaşmaları için birer aracıyız. Bu anlamda oylarına sahip çıkmaya çağırıyorum. Gerçekten bizi değil kendilerini seçmiş olacaklar."