20 yıllık SGDF yasa dışı ilan edildi

Müslüm Koyun

Müslüm Koyun

  • Altı aydır tutuklu olan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) MYK Üyesi Müslüm Koyun’un davasında 20 yıllık SGDF ile Suruç’ta DAİŞ saldırısında yaşamını yitiren Polen Ünlü adına kurulan gençlik merkezi yasa dışı ilan edildi. Suruç, Ankara katliam şehitlerini anmak, yaz kampı yapmak da suç sayıldı.

ERDOĞAN ALAYUMAT

Eskişehir merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Isparta, Hatay, Kayseri ve Çanakkale'de 30 Nisan’da yapılan operasyonlarda 10 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden 8’i serbest bırakılırken Sude Çağlar ve o dönem Yeşil Sol Parti Eskişehir Milletvekili Adayı olan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) MYK üyesi Müslüm Koyun “Örgüt üyeliği” suçlaması ile tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sude Çağlar bir sürede sonra yapılan ara duruşmada tahliye edilirken açılan bu davanın tek tutuklusu Müslüm Koyun, Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

 

Müslüm Koyun

 

Yeşil Sol adayı iken tutuklandı

Koyun, 4 yıl önce Kurdistan’ın Batman kentinden üniversite eğitimi için Eskişehir’e gitti. Koyun’un Kürt olması ve devrimci mücadelede aktif rol alması kısa sürede devletin hedefine girmesine neden oldu. Koyun, Eskişehir’de Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Polen Ünlü adına kurulan Gençlik Kültür Merkezi çalışmalarına aktif katıldı ve merkezin kurulmasında rol üstlendi. Kentte hak ihlallerine karşı yapılan eylemler nedeniyle defalarca gözaltına alındı. 14 Mayıs seçimlerinde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol Parti) Eskişehir 3’ncü sıra milletvekili adayı oldu. Seçim çalışmalarının yoğun olduğu bir dönemde, 30 Nisan’da yapılan operasyonda gözaltına alındı ve 3 Mayıs’ta “örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanarak Eskişehir H Tipi Cezaevine gönderildi. Hakkında hızla iddianame hazırlanan Koyun’un ilk duruşması 14 Eylül tarihinde görüldü.

 

SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı

 

Hakları gasp edildi

SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı, Müslüm Koyun’un yoldaşlarından, 7 aylık tutsaklık ardından cezaevinden yeni tahliye oldu. Müslüm’ün cezaevinde 6 ayını geride bıraktığını belirten Danacı, “Yürütülen güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek görüş hakkı elinden alındı” dedi. Müslüm’ün cezaevinde maruz kaldığı baskıları da hatırlatan Danacı, “Havalandırma hakkı verilmiyor. Günde 12 saat kullanması gereken havalandırma hakkını sadece 2 ya da 3 saat kullanabiliyor. İletişim hakkı gasp edilmiş. Kendisine gönderilen mektupları verilmiyor. Günlük yayın yapan gazeteler verilmiyor ve haber alma hakkı engelleniyor. Cezaevinde politik tutsaklar olmasına rağmen koğuşa geçme talebine cevap verilmiyor” diye konuştu.