25 Kasım: Evrensel kadın birliğine çağrı

Kadın Haberleri —

10 Kasım 2020 Salı - 17:04

  • Rojava'dan 25 Kasım çağrısı: Özgürlük mücadelesinin birliği ve evrensel birliği ile bu aşırılıkçı sistemi yenebiliriz. Bu güç, kararlılık ve iradeye sahibiz.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın örgütleri ve kurumları, “Soykırıma ve işgale hayır, kadınları ve hayatı birlikte koruyalım” hamlesi kapsamında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlik programlarını kamuoyuyla paylaştı.
Qamişlo kenti Okuma Parkı’nda gerçekleşen açıklama, dört dilde okundu. Açıklamada Kuzey ve Doğu Suriye kadın devrimi kazanımlarına dikkat çekilerek, bütün dünya kadınlarına birlik çağrısı yapıldı.
Açıklamada, cinsiyetçi ulus-devlet sisteminin yıkılması için hayatlarını feda eden kadın direnişçilerin ruhuyla savaşıldığına vurgu yapılarak, “O cesur kadınların, kadın milletinin özgürlüğü için verdiği mücadele ve direniş bizim için bir ışıktır. Onların davasının peşinden, kararlılıkla, cesaretle ve özgür bir yaşam hedefiyle, kadınların olası kurtuluşuyla hala yürüyoruz” denildi.

Kadın ruhu diz çöktürmedi

Kadın ruhunun özgürlük arayışında yüreklerde rahat bir nefes aldırıldığı belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Onların asi ruhları, diz çökmemize izin vermedi. Kana susamış ve zalim erkeğin her darbesiyle Mirabel kız kardeşlerin ateşi yüreğimizde tutuştu. Mücadelemizin hırsıyla egemen erkeğin zulmünü hayatımızın kıyısından söküp attık. Cehenneme atıldık ama özgürlük duygusuyla kadınların kalplerine sarılan hafif bir esinti olduk. Öldürüldük, parçalandık, yandık ama Zümrüdü Anka olarak küllerimizden yeniden yaratıldık. Meryem’den Arîn’e, Hevrîn’den Helince Şehitlerine, binlerceyiz ve buradayız. Her şeyden önce diyoruz ki ruhları sevinsin, davamızı sürdürüyor ve başarıya ulaştırmaya söz veriyoruz.”

Dünya kadınlarına çağrı

Faşist, diktatör sistemlere karşı bütün dünya kadınlarının direnmesi gerektiği belirtilen açıklamada kadın birliğine işaret edildi: “Dünyanın dört bir yanında; Latin Amerika’dan Tunus’a, Türkiye’den Polonya’ya, Suriye’den Hindistan’a, Rusya’dan Irak’a, Lübnan ve Pakistan’a kadınlar, büyük bedellerle haklarını talep etmek için mücadele ediyor. Birlik ve dayanışma içinde sınırı geçip birbirlerinin sesi olabileceklerini ve erkeklerin baskısına karşı birlikte savaşabileceklerini kanıtladılar.
Bu önemli gün vesilesiyle bir kez daha tüm dünyadaki kardeşlerimizi çağırıyoruz; özgürlük mücadelesinin birliği ve evrensel birliği ile bu aşırılıkçı sistemi yenebiliriz. Bu güç, kararlılık ve iradeye sahibiz. DAİŞ karanlık gücünü direnişleriyle ortadan kaldıran Kuzey ve Doğu Suriye kadınları olarak her zaman arkanızda duracak ve özgürlük mücadelelerinizi destekleyeceğiz.”

10 Kasım’dan 10 Aralık’a eylem

Suriyeli kadınları da “özgür ve demokratik bir Suriye, barışçıl bir yaşam için” mücadeleye çağıran örgütler, “Soykırıma ve işgale hayır, kadınları ve hayatı birlikte koruyalım” şiarıyla 10 Kasım’dan 10 Aralık’a kadar her kentte yürüyüş, seminer, panel, çalıştay, sergi, film, sinevizyon ve tiyatro gösterimleri şeklinde eylemliliklerini sürdüreceklerini duyurdu.

QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.