25 yıldır her eylemde

Besna Günay

Besna Günay

  • Bir oğlu şehit bir oğlu tutuklu Barış Annesi Besna Günay, Uluslararası Komplo’ya karşı 25 yıldır eylemde.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın hedef alan ve 9 Ekim 1998’de başlatılan Uluslararası Komplo, 25. yılını geride bırakıyor. Uluslararası Komplo’nun başladığı 9 Ekim’den 15 Şubat’a kadar direniş de sergilendi. 25 yıl içinde Kurdistan başta olmak üzere Ortadoğu, Avrupa ve tüm dünyada kitlesel eylemler gerçekleştiriliyor. Komplonun başladığı 9 Ekim 1998’den bu yana aradan geçen 25 yılda alanlarda, sokaklarda olanlardan biri de Barış Annesi Besna Günay.

Kürt sorununun çözümsüzlüğünün doğurduğu sonuçları yakından yaşayan Günay, gazete dağıtımcılığı yaparken devlet baskısından PKK’ye katılan oğlu Ziyadin Günay’ı (Erdal Mardini) 16 yıl önce Kandil’e yönelik bombardımanda şehit verdi. Başka bir oğlu Abdullah Günay ise Abdullah Öcalan’ın tutuklandığı 1999’dan beri cezaevinde. JINNEWS’ten Öznur Değer’e konuşan Günay, yüreği yanan bir anne olarak kirli savaşa karşı olduğunu; durması için her yere gidip elinden geleni yaptığını söyledi.

 

 

Oğlu tutuklandı

Günay, şunları paylaştı: “Oğlum İstanbul’a çalışmaya gitti. 1999’da Önderimiz tutuklandıktan sonra Mart 1999’da gerçekleşen Mavi Çarşı eyleminden oğlumu sorumlu tutarak gözaltına aldılar. 8 gün gözaltında kaldı ve çok ağır işkencelerden geçti. Çivi üzerinde, buz üzerinde, cam üzerinde işkence ettiler. Suçsuz olmalarına rağmen oğlum Abdullah Günay ve Azime Işık, Ergin Atabey, Metin Yamalak tutuklandı. Azize müebbet, diğerleri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.”