63 gazeteci cezaevlerinde

.

.

  • Türk cezaevlerinde 3 Kasım itibarıyla 63 gazeteci tutsak bulunuyor.

DFG'nin Ekim ayı raporuna göre Ekim ayı da gazetecilere yönelik baskılarla geçti. Gözaltına alınan 12 gazeteciden üçü tutuklandı. İki gazeteciye toplam 10 yıl hapis cezası verildi. 2 bin 22 haber ve 682 sosyal medya içeriğine erişim engeli getirildi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 2023 Yılı Ekim Ayı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu'nu açıkladı. Raporda, “Her ne kadar ay içerisinde cezaevinde bulunan bazı gazeteci arkadaşlarımız tahliye olmuşsa da adeta 'yerleri boş kalmasın' dercesine yeni gazetecilerin tutuklanarak hapishaneye atılması kabul edilebilir değildir. Son olarak 1 Kasım günü yaptığı bir haber gerekçe gösterilerek gözaltına alınan T24 yazarı gazeteci Tolga Şardan ile Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni kampanyasına katıldığı için aldığı ceza onanan Dilşah Kocakaya tutuklandı" denildi.

63 gazeteci tutsak

Raporda, DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu'nun da aralarında bulunduğu 63 gazetecinin tutuklu olduğuna işaret edilerek, "Bu durumun düşünce ve ifade özgürlüğü önünde nasıl büyük bir set olduğu kamuoyunun malumudur. Eşbaşkanımız başta olmak üzere Tolga Şardan ile Dilşah Kocakaya ve tüm gazeteciler bir an önce serbest bırakılmalıdır" çağrısına yer verildi. 

2 bin 22 habere engel

Rapora göre; bir ay içerisinde 6 internet sitesi kapatılırken, 2 bin 22 haber ve 682 sosyal medya içeriğine erişim engeli getirildi. Bu rakamların, habercilik alanındaki sansürün büyüklüğüne gözler önüne serdiği vurgulanan raporda, “Tek maksatları halka doğru haberi ulaştırmak olan gazetecilerden elinizi çekin" seslenildi.

12 gazeteci gözaltına alındı

Rapora göre; Ekim ayı içerisinde bir gazeteci saldırıya uğradı, 10 gazetecinin evi basıldı; gözaltına alınan 12 gazeteciden üçü tutuklandı. 7 gazeteci kötü muameleye maruz kalırken, 5 gazeteci tehdit edildi, 9 gazetecinin haber takibi yapması engellendi. Tutsak gazetecilerden dördü cezaevinde hak ihlaline uğradı. 5 gazeteci hakkında soruşturma açılırken, iki gazeteci hakkında görülen davada toplamda 10 yıl hapis cezası verildi. 44 gazetecilik davası dosyası devam ederken, bu davalarda 119 kişi şüpheli durumda. 3 Kasım itibariyle tutsak gazeteci sayısı 63’ü buldu. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.