75 ruhu ayağa kalk!

Forum Haberleri —

  • 1975 yılında MHP’nin kurucu lideri ve başbuğu Amed’e gitmek istemiş. Amed’te sadece Kürt siyasi örgütleri değil, 7’den 70’e tüm halk sokaklara dökülmüş, her yerde meydanlara akmış, yüz binden fazla insan Alparslan Türkeş’i Amed’e sokmamış.
  • Devlet Bahçeli Amed’e gidemiyor. İlk önce ismini yazdırıp sonra da fiziki varlığını Amed’e taşımak istiyor. Ancak Amed halkı bunlara izin vermez; kendi varlığını yok etmek isteyen bir zihniyete sahip olanın ismini de cismini de kabul etmez. Devlet Bahçeli bunu çok iyi bilir.

Dr. Hayri HAZARGÖL

10 gözlü köprüye yakın Kırklar dağında bir hatıra ormanına Devlet Bahçeli ismi verilmek isteniyor. Tabi ki Amed belediyesine atanan kayyum bunu yapmak istiyor. Zaten kayyum halkın iradesini temsil etmiyor. Bu nedenle halkın en fazla tepki göstereceği bir tasarrufta bulunuyor. Daha doğrusu doğrudan AKP-MHP ittifakına dayalı iktidarın talimatını yerine getiriyor. Bu talimatın da iktidarın şefi Tayyip Erdoğan’dan bağımsız olmadığını herkes biliyor. AKP-MHP iktidarının Kürt politikasında maksadı ne ise bir ormana Devlet Bahçeli isminin verilmesindeki maksat da odur.

AKP-MHP ittifakı Kürt’ün kökünü kazımak istiyor. Çünkü tüm uygulamalar bunu gösteriyor. Nitekim bu iktidarın atadığı kayyumun ilk işi Kürtlüğü ve Kürt halkının özgürlük talebini hatırlatan her ismi ortadan kaldırmak olmuştu. Zaten kültürel soykırım için her şey yapılıyor. Kürtlerin yaşadığı coğrafyaya her yerde Kürdistan deniyor ama Türkiye’de Kürdistan demek suç olarak görülüyor. Bir halkın vatanını inkar etmek soykırımın en temel adımıdır. Şimdi Kürt’ü, Kürdistan’ı, Kürtlükle ilgili her şeyi inkar eden birinin ismi Amed’te bir ormana verilmek isteniyor. Devlet Bahçeli Türkçü, Turancı, Kürt’ü fiziki ve kültürel soykırıma uğratmak isteyen bir zihniyete sahip. Böyle birinin isminin Kürtlüğün sembolü olan şehrin en bilinen yerine verilmesinin ne anlama geldiğini tüm Amed halkı çok iyi biliyor. Devlet Bahçeli Amed’e gidemiyor. İlk önce ismini yazdırıp sonra da fiziki varlığını Amed’e taşımak istiyor.

Ancak Amed halkı bunlara izin vermez; kendi varlığını yok etmek isteyen bir zihniyete sahip olanın ismini de cismini de kabul etmez. Devlet Bahçeli bunu çok iyi bilir. 1975 yılında MHP’nin kurucu lideri ve başbuğu Amed’e gitmek istemiş. Amed’te sadece Kürt siyasi örgütleri değil, 7’den 70’e tüm halk sokaklara dökülmüş, her yerde meydanlara akmış, yüz binden fazla insan Alparslan Türkeş’i Amed’e sokmamış. O zaman PKK dışında bugün etkili olmayan DDKD, Özgürlük Yolu, Kawa gibi başka Kürt grupları da vardı. Yine siyasi İslamcı çevreler de vardı. Tüm halk ve görüşü ne olursa olsun tüm siyasi kesimler ayağa kalkmış, Kürt’ü inkar eden ve yok etmek isteyen MHP liderini Amed’e yanaştırmamış. Amed’in böyle bir geleneği ve ruhu var. AKP-MHP iktidarı şimdi bu geleneğe meydan okuyor.