8 yaşındaki Amara: Gerillaya nefes olmaya geldim

Yurt Dışı Haberleri —

Foto: Şahin Bozlar

Foto: Şahin Bozlar

  • Düsseldorf’ta on binleri buluşturan eyleme katılan 8 yaşındaki Amara yaşından büyük bir olgunlukla vicdanı olan herkese seslendi: "Biz gerillaya nefes olmak için buradayız. Türk devletinin saldırıları bitene kadar eylem yapmalıyız."

Haber: ROBÎN ARJÎN/ERDOĞAN ZAMUR/SABRİ BÖLEK/DİREN DİCLE EREN

Türk devletinin kimyasal saldırılarına karşı aylardır eylemlerin yapıldığı Avrupa’da geçtiğimiz hafta sonu görkemli eylemlere imza atıldı. Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre ve Belçika’dan Kurdistanlılar ve dostlarını buluşturan Düsseldorf eyleminde on binlerce kişi bir araya geldi. Protesto gösterilerinde Türk devleti ile saldırılarına sessiz kalan uluslarası güçlere öfke vardı. Kurdistan’ın dört parçasından Kurdistanlıları, farklı kimlik ve inançları, Türkiyeli sol hareketleri, enternasyonalist dostları kimyasala karşı tek yürek hale getiren eyleme katılan 7’den 70’ye herkes gerillanın direnişi etrafında kilitlendi ve bu saldırılar sona erinceye kadar alanları terk etmeyeceğini yüksek sesle haykırdı.

Amara Mustafa

Çağrısıyla birçok kişiyi de getirdi

Eylem öncesi onlarca kurum ve şahsiyet Düsseldorf buluşması için çağrı yapmıştı. Bunlardan birisi de 8 yaşındaki Amara Mustafa’ydı. Dijital medya üzerinden herkesi eyleme davet eden Rojavalı Amara, Belçika’nın Liege kentinden annesi ve erkek kardeşiyle birlikte yürüyüşe gelmiş, yaptığı çağrıyla çok sayıda kişinin de eyleme katılmasına vesile olmuş. Rheinweisen’de kitlenin toplandığı alanda sahneye davet edilen Amara, "Hepiniz hoş geldiniz. Onlar bizim düşmanımız, biz gerillaya nefes olmak için buradayız. Türk devletinin saldırıları bitene kadar eylem yapmalıyız" diye seslendi.