9 ayda 9 şüpheli kadın ölümü

Kadın Haberleri —

.

.

  • Son bir yılda kadın katliamları ve şüpheli ölümlerin artış gösterdiği Colemêrg’de son 9 ayın verilerine göre en az 9 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Cezasızlık politikası, devletin ve yasaların katilleri koruması kadın katliamlarının önünü açıyor. Ekonomik, cinsel, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan kadınlar ya intihara sürükleniyor ya da intihar süsü verilerek katlediliyor.

Uluslararası 37 ülkeyle çalışan Convention on the Organisation for Economic Co-operationand Development (OECD) Eylül 2022 verilerine göre; en fazla şiddete maruz kalan kadınların Türkiye'de yaşayan kadınlar olduğunu saptadı. Türkiye'nin yüzde 38 oranla kadınların en fazla şiddete maruz kaldığı OECD ülkesi olarak birinci sırada yer aldı. Türkiye’yi sırasıyla 37,4 oranıyla Kolombiya, yüzde 36 oranla Kosta Rika, takip ediyor.

Jinnews’ten Rabia Önver özellikle son bir yılda kadın katliamları ve şüpheli ölümlerin artış gösterdiği Colemêrg’de son 9 ayın verilerini topladı. Verilere göre 9 ayda en az 9 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Şüpheli kadın ölümleri şu şekilde kaydedildi:

-20 Ocak'ta Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Gêman (Köprülü) köyünde yaşayan 32 yaşındaki Z.T isimli kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

- 24 Ocak'ta Colemêrg merkezde Muhbet Gürbet Ceren isimli kadın evinde şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

- 5 Mart'ta Kırıkdağ Beldesi’nde 20 yaşındaki Zilan Turan’ın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

- 18 Mart'ta Colemêrg merkeze bağlı Dağgöl Mahallesi’nde üniversite öğrencisi 21 yaşındaki V.Y. şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

- 18 Mayıs'ta Sümbül Mahallesi’ndeki Tekser Konutlarında yalnız yaşayan Miran Altürkevinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

- 28 Mayıs'ta 2023’te merkezde bulunan Bulak Mahallesi’nde yaşayan Tülay Yaşar isimli kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

- 16 Haziran'da 2023’te Bulak Mahallesi’nde yaşayan 23 yaşındaki Asmin K.Y şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

- 5 Eylül'de Şemzînan ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi'nde 23 yaşında olan Kejê S. şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

- 11 Eylül'de Şemzînan'da Şilan Atis isimli bir kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. COLEMÊRG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.