Ailelere de zulmediliyor

Türk cezaevleri/foto:AFP

Türk cezaevleri/foto:AFP

  • Türk cezaevlerindeki tutsaklar gibi onları görmek için yüzlerce kilometre yol kat etmek zorunda kalan aileleri de cezalandırılıyor. Kimisi yaşlı ve sağlık sorunları onca yolu katedip görüşe gidemiyor.
  • 71 yaşındaki Mecbure Yavuz 6 yıldır tutuklu kardeşini görememiş, “Ölmeden kardeşimi görmek istiyorum” diyor. 4 yıldır eşini göremeyen 68 yaşındaki Behiye Tanhan ise “Eşim 30 yıldır tutuklu, yılardır bu eziyeti çekiyoruz” diye belirtiyor. 

Türk cezaevlerinde rehin tutulan siyasi tutsakların yanı sıra uzak kentlerdeki yakınlarını görmek için kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalan, yaşları ve sağlık sorunları nedeniyle görüşe gitmekte zorlanan ailelerine de eziyet ediliyor.

Yaşadıkları kentlerden uzak cezaevlerine gönderilen yakınlarını ziyaret etmekte zorlanan aileler görüşe gidemiyor. Kimileri yaşlı ve sağlık sorunları var. Ancak ailelerin, sağlık raporları ile Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvurular ya yanıtsız bırakılıyor ya da olumsuz sonuçlanıyor. Görüşe giden birçok tutuklu yakını ise hem yollarda hem de cezaevi giriş-çıkışında birçok hak ihlaline maruz kalıyor.

 

Behiye Tanhan

 

4 yıldır eşini göremiyor

Aileler kendilerine dayatılan eziyeti MA’dan Delal Akyüz’e anlattılar. İzmir Çimentepe Mahallesi'nde 1993'te gözaltına alınıp tutuklanan ve son 10 yıldır Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cemal Tanhan’ın (68) eşi Behiye Tanhan, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 4 yıldır eşini göremediğini söyledi. Tanhan, eşinin 30 yıldır cezaevinde olduğunu anımsatarak, sağlık sorunları nedeniyle cezaevine gidemediğini belirtti. Eşinin kendilerine yakın bir cezaevine sevk edilmesi için defalarca başvuruları olduğunu ancak yanıtsız bırakıldığını aktaran Tanhan, "Eşimin tahliye olmasına az kaldı. Ancak biz yıllardır bu eziyeti yaşıyoruz. Tutuklular ailelerinin bulunduğu illerde kalsın" dedi.