Akdeniz 18 bin göçmene mezar oldu

Toplum/Yaşam Haberleri —

2 Eylül 2020 Çarşamba - 23:00

  • 2014 yılından bu yana Akdeniz'i geçmeye çalışan 18 binden fazla sığınmacı yaşamını yitirdi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) bu yılın başından beri Akdeniz'de ölen mülteci sayısının 554'e ulaştığını duyurdu. IOM'a göre ölenlerinin çoğu, Tunus ve Libya'dan yola çıkan teknelerin Orta Akdeniz'de batmasıyla hayatlarını kaybetti.
Açıklamada, 71 kişi Doğu Akdeniz ve 83 kişi de Batı Akdeniz'de öldüler. 5 batma vakasıyla ilgili ayrıntılar hala belirginleşmediği belirtildi.
2018 yılında Akdeniz’i kullanarak Avrupa’ya göç etmek isteyen 2 bin 262 kişi hayatını kaybetti. 2014'te bu 3 bin 279, 2015'te 3 bin 771, 2016'da 3 bin 521, 2017'de ise 2 bin 993 mülteci denizde boğularak yaşamını yitirdi. Geçen yıl ise BM'nin açıklamasına göre binden fazla mülteci öldü.
BM rakamlarına göre 2014 yılından bu yana Akdeniz'i geçmeye çalışan 18 binden fazla sığınmacı yaşamını yitirdi.

AB'nin politikası
BBC'nin haberine göre 2019 yılında Avrupa Birliği Akdeniz'de göçmen kurtarma amacıyla gezen deniz devriyelerini askıya aldı.
Sebebi de AB hükümetlerinin bu operasyonların daha fazla insanı yaşamlarını tehlikeye atarak göçe teşvik edip etmediği konusunda anlaşamamalarıydı.
Gerek İtalya gerekse Malta mülteci taşıyan teknelerin limanlarına yanaşmasını engelledi.

Türkiye'nin aldığı rüşvet
2015 yılında Yunanistan'a Türkiye'den çok sayıda mülteci geldi. Çoğu Türkiye sahillerinden Yunan adalarına nispeten kısa sürse de tehlikeli bir yolculuk yapmıştı.
2016'nın Mart ayında Türkiye hükümeti ile AB arasında, Yunan adalarına ulaşan Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye geri gönderilmesine yönelik bir anlaşmaya varıldı. Türkiye bunun karşılığında AB'den göçmen ve mültecilere yardım amaçlı 6 milyar euroluk bir rüşvet aldı.
2015'in Ekim ayında 216 bin civarında olan sınırdan geçişler, bu anlaşmadan sonra 2016'nın Ekim ayı itibariyle 4 bine düşmüştü.

Bekleyen onbinlerce mülteci
2019'un Aralık ayında Yunanistan Mülteciler Konseyi'nin verdiği rakamlara göre 87 binden fazla iltica başvurusu Yunanistan hükümetinden cevap bekliyordu ve bunlardan 45 bini altı ayı aşkın bir süredir beklemekteydi.
Aynı kurumun açıklamasına göre bir iltica başvurusuna yanıt alınması ortalama 10 aydan fazla süre alıyor ve koronavirüs salgınının bu durumu daha da kötü etkilemiş olması ihtimali yüksek.

Suriyeli, Tunuslu, Afganistanlı
2015 yılından bu yana Avrupa'ya gelen göçmen ve mülteciler aslında 10 civarında ülkeden geliyor, çoğu da Suriye ve Afganistan'daki savaştan kaçıyorlar.
2020 yılında ise Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre, Akdeniz'de karadan ve denizden göçmeye çalışanlar arasında en fazla Tunus vatandaşı var.
Bu yılın başından bu yana 6 bine yakın Tunuslu Avrupa topraklarına ayak bastı. Bunların çoğu yoksulluk, işsizlik ve ülkelerindeki siyasi istikrarsızlıktan kaçmaya çalıyan genç erkeklerdi.

Geçen ay on bin göçmen geldi
2015 yılında Avrupa'ya ulaşan göçmen-mülteci sayısında büyük bir sıçrama görülmüştü.
Onu izleyen yılların tümünde rakamlar daha düşük oldu, ama yine de her yıl mevsimlerden kaynaklanan farklılıklar oluyor; zira insan kaçakçıları yaz aylarında denizin daha sakin olmasının yarattığı fırsatı kullanarak daha çok geçiş yapmaya çalışıyorlar.
Aylık olarak bakıldığında en büyük göç 2015 yılının Ekim ayındaydı. O ay Avrupa'ya 220 binden fazla mülteci geldi. Göçün en düşük olduğu ay ise 10 bini aşkın kişiyle 2020 yılının Temmuz'uydu. HABER MERKEZİ


Alan’dan sonra…

Dünya çapında infial yaratan Kobanêli Alan Kurdi'nin cansız bedeninin Bodrum sahiline vurduğu karenin üzerinden 5 yıl geçti. Henüz 3 yaşındaki Alan Kurdi, ailesiyle birlikte Bodrum'dan Yunanistan'ın Kos adasına geçmeye çalışırken, botlarının batması sonucu boğularak hayatını kaybetmiş ve Alan’ın minik bedeni Bodrum kıyılarına vurmuştu. Alan'ın dört yaşındaki erkek kardeşi Ghalib ve anneleri Rehanna da dahil olmak üzere, aynı tekne yolculuğunda 11 kişi daha ölmüştü.
Alan Kurdi'nin Bodrum sahilinde yatan cansız bedeni uluslararası kamuoyunda infial yaratmış, dünya basının ön sayfaları kırmızı tişörtlü minik Aylan'ın fotoğraflarıyla dolmuştu. Aradan geçen beş yılda onbinlerce mülteci boğularak can verdi.paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.