Anemi çeşitleri 

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

30 Temmuz 2020 Perşembe - 09:23

Megaloblastik anemiler: Karaciğer hastalıkları, tiroid bezi yetersizliği, tüberküloz, ve alyuvarların yıkımının arttığı (hemolitik anemi) durumlarda megaloblastik anemi olarak adlandırılan kansızlık görülür. Folik asit ve B 12 vitamini eksikliği bu anemi çeşidine yol açmaktadır. Alyuvarlar normalden daha büyüktür, ancak oluş hızları çok düşüktür. Pernisyoz anemi denen kansızlık çeşidi en belirginidir. Bu hastalıkta midenin salgıladığı bir madde eksiktir. Bundan kaynaklı olarak B 12 vitaminin sindirilmesi mümkün değildir. Erken teşhis edilip tedaviye başlanmazsa sinir sistemi bozukluklarına neden olabilir. Teşhiste halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı, ellerde uyuşma ve dilde yanma gibi belirtiler önemlidir. Dil kırmızı ve kaygan bir görünüm alır. Tedavi olarak B 12 vitamini ile beraber folik asit verilir. 

Kronik enfeksiyon anemisi: Çeşitli nedenlerden ötürü kemik iliği yetersizliğine bağlı olarak meydana gelen kansızlığa kronik enfeksiyon anemisi denilmektedir. Verem gibi kronik enfeksiyonlar, lösemiler, zehirli maddeler, bazı ilaçlar, tiroid yetmezliği ve kronik böbrek hastalığı sayılabilir. Bu durumlarda önemli olan kansızlığa neden olan hastalığı tedavi etmektir. 

Orak hücreli anemiler: Orak hücreli kansızlık olarak adlandırılan anemi çeşidinde alyuvarlardaki hemoglobin bileşimi normalden farklıdır (S hemoglobini). Bu nedenle alyuvarlar orak ya da yarım ay biçimini alır. Alyuvarların yaşam süresi çok kısadır ve hasta kansızdır.

Bu hastalık daha çok Afrika ülkelerinde görülür. Belirtilerini göstermediği insanlarda bu hastalık genlerde saklı kalır. Bu hastalarda anormal hücre oluşumu vardır, fakata kansızlık yapacak kadar çok değildir. Bu durumda olan kişiler taşıyıcıdırlar. Eğer hastalık taşıyıcı iki insan evlenirse çocuklarında çok şiddetli bir orak hücreli anemi ortaya çıkar. Bu hastalık için öne sürülen tedaviler henüz deneme devresindedir. Kan tranfüzyonları ile hayatın devamı sağlanabilmektedir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.