Avrupa’da patates krizi

Toplum/Yaşam Haberleri —

31 Ağustos 2022 Çarşamba - 16:30

Patates / Foto:AFP

Patates / Foto:AFP

  • Avrupa'da yaz sıcaklıkları patates hasadında verimi düşürdü. Çiftçiler, kuraklık nedeniyle mahsulün yarısını kaybedebileceğini ve yağmur için artık çok geç olduğunu belirtiyorlar.

Temel gıdalardan olan patates Avrupa’nın bu yıl yaşadığı rekor sıcaklıklardan ve 500 yılın en kötü kuraklığından etkilenen yaz mahsulleri arasında yer alıyor.

Dünya Patates Piyasaları analistlerine göre, Avrupa Birliği’nin patates üretiminin büyük kısmını karşılayan Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika’da bu yaz yaşanan kurak koşullar, AB patates üretimini üretimini  2018 kuraklığında görülen rekor düşük düzeyin de altına düşürebilir.

Avrupalı üreticiler, Eylül ayındaki ana hasat öncesinde mahsullere dair tahminlerin hala belirsiz olduğunu, beklenen yağmurların geç de olsa rahatlama sağlayabileceğini belirtirken, bazı çiftliklerde umut azalıyor.

Yağmur için artık geç

Reuters’a konuşan Almanya’nın batısındaki Juelich’te çiftçi Erich Gussen, kuraklık nedeniyle mahsulün yarısını kaybedebileceğini ve yağacak herhangi bir yağmur için artık çok geç olduğunu söylüyor.

Almanya Tarım Bakanlığı 26 Ağustos’ta yayımladığı mahsul raporunda patatese ilişkin hasat tahmini vermese de beklentilerin “büyük ölçüde kötüleştiğini” söyledi. AB’nin mahsul izleme hizmeti de bu hafta aylık patates verimi tahminini yüzde 2,5 oranında düşürdü.

Üreticinin kaybı yüzde 50

Fransız üretici grubu UNPT’nin en son saha araştırmalarına göre, verim 20 yıllık ortalamanın en az yüzde 20 altında gerçekleşebilir. Üreticinin kaybının 200 milyon eurodan fazla olduğunu söyleyen UNPT'nin Fransa'nın önlemler alınması için acil harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

UNPT, bu yılki hasadın en az 1,5 milyon ton düşeceği, üreticilerin kaybının yüzde 30'u geçerek yüzde 50 civarında olabileceği uyarısı yapıldı.

Öte yandan, patates hasadındaki yüksek düşüş nedeniyle fiyatların tavan yapacağı ifade ediliyor.

Ülkede markette satın alınan 1 kilogram patatesin ücretinin yüzde 20'sinin üreticiye, yüzde 50'sinin tedarikçilere harcandığı aktarılıyor.

Fransa 2021'de 8 milyon ton patates üreterek 4 milyar euroluk ciro elde etti.

Hiç böyle olmamıştı

Paris’in kuzeyindeki bir yetiştirici olan Geoffroy d’Evry, “Su stresiyle başa çıkabildik ancak ısı stresiyle ilgili yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Daha önce sıcak dönemler geçirdik, ancak sıcaklığın ulaştığı zirve ve bunun süresi açısından bunu hiç görmemiştik” diyor.

Maliyeti çiftçiler çekecek

Yüksek sıcaklıklar, hem verim hem de kalite için bir risk olarak görülüyor. Bu durum özellikle yaptıkları sözleşmelerde ‘patates kızartmasının ne kadar uzun olması gerektiği’ gibi kriterleri şart koşan işletmelerde sıkıntı yaratacak.

McDonald’s gibi uluslararası gıda firmaları artan emtia maliyetlerine tepki olarak bu yıl fiyatları yükseltti.

Belçika sanayi grubu Belgapom‘un CEO’su Christophe Vermeulen ise ülkenin mahsulünün yüzde 30’a kadar düşebileceğini tahmin ederek, “Endüstri için de, tüketici için de daha pahalıya mal olacak, ancak en büyük maliyeti çiftçiler çekecek” diyor. FRANKFURT

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.