Barış Anneleri: Tecrit kaldırılsın

11 Temmuz 2021 Pazar - 16:11

  • Batman Barış Anneleri Meclisi üyeleri, tecrit bitirilinceye kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti. 

 

 Batman Barış Anneleri Meclisi, tecrit ve açlık grevine dikkat çekmek amacıyla milletvekillerin katılımıyla Atatürk Parkı’nda kitlesel basın açıklaması yapmak istedi. Parkta toplanan annelere, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Feleknas Uca ve Ayşe Acar Başaran destek verdi. 

Atatürk Parkı çevresi polis ve zırhlı araçlarla ablukaya alınırken, Barış Anneleri de parkta iki ayrı grup olarak çembere alındı. Açıklama yapılması “izinsiz olduğu” gerekçesiyle polislerce engellendi. Kadınlar bu durumu, slogan, alkış ve zılgıtlarla protesto etti.  

Protestonun ardından iki grup olarak çembere alınan Barış Anneleri, sloganlar eşliğinde bir araya geldi. Burada açıklama yapmalarına izin verildi. Barış Anneleri Meclisi üyesi Meyase Akdağ, “Sayın Öcalan’a karşı yürütülen tecride karşı ve zindanlardaki açlık grevi son bulsun diye buradayız. Çıplak aramalara karşı, insanlık suçlarına karşı, tutukluların yaşamlarını yitirmemesi için artık yeter, diyoruz. Biz Kürt halkına uygulanan tecride yeter artık. Bu düşmanlığa yeter artık. Bu suçlar bitinceye kadar, demokrasi gelinceye kadar anneler olarak mücadeleye devam edeceğiz. Her gün direnmeye de devam edeceğiz" dedi. 

Açıklamanın ardından kitle, alkış ve sloganlarla HDP Batman İl binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.