Batman tüm Kürtlerin tutumunu ortaya koymuştur

Forum Haberleri —

1 Şubat 2021 Pazartesi - 23:00

  • Batman halkı ve tüm Kürt halkı T.C-KDP görüşmelerinin Kürtler için hayırlı sonuç vermeyeceğini gördüğü için tüm saldırılara rağmen ulusal birlik yürüyüşüne katıldı. Batman’ın tutumu tüm Kürt halkının tutumudur. Bunu Türkiye’de herkes anlamalıdır; tabi ki KDP de anlamalıdır.

DR. HAYRİ HAZARGÖL

AKP-MHP iktidarının işi gücü Kürtlerle uğraşmak olmuştur. HDP ile de bu nedenle uğraşmaktadır. Terörizm ve bölücülük dediği de Kürt sorunudur. Zaten ne zaman Kürtler kimliklerinin tanınmasını istemiş ve özgürlük talep etmişlerse eşkıya ve şaki olarak suçlanmışlardır. Dersimlilerle nasıl beyaz donlular denilerek alay edildiği bilinmektedir. Kim Kürtler için bir hak iddia ettiğinde onlara mutlaka bir kulp bulmuşlardır. Artık Kürtler bu konuda bilinçlidir. Türkiye'de nasıl bir Kürt düşmanlığı olduğunu tüm dünya öğrenmiştir. Tayyip Erdoğan’ın telefon dostu ve benzeri olan Trump bile Türkiye'nin Kürt düşmanı olduğunu söylemiştir. Kuşkusuz bu düşmanlık Türkiye halkında yoktur; Türkiye halkında şovenizmi geliştiren ve bir kesimi Kürt düşmanı haline getiren de devlet zihniyeti ve mevcut iktidarlardır.

HDP’nin binasında Kürtlerin siyasi irademizdir, dediği Abdullah Öcalan’ın resmi varmış. Sanki bu resimler yeni varmış gibi. Şimdi bunun üzerinden bir HDP düşmanlığı pompalanıyor. 20 yıldır bunlar suç olmadı da yeni mi oluyor? HDP biz Abdullah Öcalan’a sizin gibi bakmıyoruz, açıklaması yaptı. Zaten her gün mecliste Kürt sorunu çözümünde en temel aktörün Abdullah Öcalan olduğunu söylüyorlar. Yıllarca devletin bakanları dahil en üst düzey yetkilileri İmralı’ya gitmiş, Kürt halkının önderimiz dediği Abdullah Öcalan’la görüşmüşlerdir. Bu açıdan Abdullah Öcalan’ın posteri varmış diye HDP’ye saldırmak bir bahanedir. Zaten HDP’ye saldırı için her gün birçok gerekçe ileri sürüyorlar. Tüm HDP’lileri gözün üzerinde kaş var diyerek suçluyorlar. Kürt sorununu dillendirerek siyaset yapmayı suçlamak gözün üzerinde niye kaş var demektir.

AKP-MHP iktidarı başta HDP olmak üzere muhalifleri üzerinde komplolar tezgahlıyor. Düşünce olarak, siyaset olarak, proje olarak mücadele yürütemiyor. Bu konularda yenildiği için siyasi tezgah ve komplolarla rakiplerini susturma politikasına başvuruyor. Tabi esas hedef de HDP oluyor. Bunu Kürt düşmanlığının doğal sonucu olarak görmek gerekir. Mevcut iktidarın Kürt düşmanı olduğunu artık herkes söylüyor. Türkiye içindeki Kürtlere sorulsa yüzde 80’ni bu iktidarı böyle görür. Zaten Türkiye dışındaki Kürtlerin yüzde 95’i Türkiye'deki mevcut iktidarı Kürt düşmanı olarak görüyor.

Bu devletin Kürt’e bakışı ortada. Ne Kürt’ün kimliğini ne de dilini kabul ediyor. Sadece dünyayı ve Kürtleri aldatmak için dil ve kültürel alanda asimilasyonu ve kültürel soykırımı önlemeyen, hatta kültürel soykırımın üstünü örten çok sınırlı bir izin verme söz konusudur. Aslında şimdiye kadar HDP’nin varlığını da Kürt soykırımının üstünü örtmek için değerlendiriyorlardı. Anlaşılıyor ki, HDP’nin varlığı onlar için örtü olmuyor. Bu nedenle saldırılarını artırmışlardır. Fiili olarak büyük oranda kapattıkları HDP’yi şimdi resmi olarak da kapatmaya çalışıyorlar. Yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanlarını zindana atmışlardır; şimdi binaya da kilit vurmak istiyorlar. HDP de siyasi kimliğine, var oluş ilkelerine saldırıldığı için direniyor. HDP kendilerine neden saldırıldığının bilincinde. Bu nedenle ah vah etmeden direniyor. Çünkü varlık nedeni bu tür iktidarlara karşı direnmeyi gerektiriyor.

Türk devleti Kürt halkının birliğine de karşı. Hem Kürt halkının birliğine hem de Türkiye halkları ile birlikte olmasına karşı. Kürtleri bölen ve ayrıştıran da bu devlet zihniyeti; Kürtleri Türkiye halklarından koparmak isteyen de bu zihniyet. Çünkü bu zihniyet Kürtlerle Türkiye halklarının birliğini, Demokratik Ulus olarak ortak vatanda yaşamalarını kabul etmiyor. İlle de Kürtlük bitirilecek. Kürt Kürtlüğüden vazgeçecek. Yani Türkleşeceklerdir. Kürtler de Kürtlüklerinde ısrar ettiğinden, Kürt olarak Türkiye içinde var olmak istediklerinden görülmedik baskı ve zulümle karşılaşıyorlar. Türkiye halkları da giderek bu gerçeği görüyor.

Kürtler birlik istedi diye Batman’da yürüyüşe geçen DBP, DTK ve HDP’lilere saldırıldı. Kürtlerin birliğini istemek de ağır bir suçtur. Çünkü Kürtler arası birlik olursa bazı Kürtleri KDP gibi kullanamazlar. Zaten Kürtler ulusal birliği esas olarak da KDP’nin Türkiye ile işbirlikçilik yapmasını sonlandırmak için istiyor. Çünkü şu anda Kürtler arası birliği en fazla da KDP’nin tutumu önlüyor. KDP, Kürtler arası birliği değil de Türk devleti ile ilişkiyi önemsiyor. Diğer Kürt partilerini de T.C eliyle tasfiye ettirmek istiyor. En son Türk savunma bakanı, genel kurmay başkanı ve MİT müsteşarı Hewlêr’e gitti. Barzani ailesinden 3 kişi ile görüştü. Anlaşılıyor ki 5 milyon Kürt içinde Barzaniler dışında yöneticilik yapacak insan çıkmıyor! Türk heyeti de Barzaniler dışında kimseyle görüşmüyor.

Batman halkı ve tüm Kürt halkı bu görüşmelerin Kürtler için hayırlı sonuç vermeyeceğini gördüğü için tüm saldırılara rağmen ulusal birlik yürüyüşüne katıldı. Açıkça KDP’nin Türkiye ile işbirliğini kabul etmediğini ortaya koydu. Kürtler ulusal birliği başka devletler ve siyasi güçler Kürtler arası sorunlardan yararlanmasın diye istiyorlar. Çünkü Kürdün birliğini bu önlüyor. Bu durum Kürtleri güçsüz bırakıyor. Kürt hala özgür ve demokratik yaşama kavuşmamışsa, varlığı tehlikedeyse esas neden budur. Bu nedenle saldırıya rağmen halk Batman’da ısrarla yürüdü. Önder Apo’ya özgürlük sloganı attılar.

Kürt halkı mevcut iktidara karşı çok öfkeli. HDP’ye yönelik baskılara, Kürt siyasetçilerinin, gençlerinin, kadınlarının tutuklanmasına, Türk devletinin Rojava ve Başurê Kürdistan’a yönelik askeri saldırılarına, Kürde ait her şeye düşmanlık yapmasına öfkelidir.

Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin bu direnişi bu faşist iktidarı püskürtecek; Türkiye’de demokratikleşme doğrultusunda önemli adımlar atılmasını sağlatacak gelişmeler ortaya çıkaracaktır. Bu koyu karanlık özgürlük şafağı ile halklarımızın üzerinden atılacaktır. Batman’ın tutumu tüm Kürt halkının tutumudur. Bunu Türkiye’de herkes anlamalıdır; tabi ki KDP de anlamalıdır.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.