Bern Kanton’unda Kürtçe resmileşti

Toplum/Yaşam Haberleri —

28 Ekim 2022 Cuma - 16:15

İsviçre Bern Stat Parlamentosu

İsviçre Bern Stat Parlamentosu

  • İsviçre Bern Stat Parlamentosu’nda yapılan oylamada resmi bilgilendirmelerin Kürtçenin Kurmancî lehçesinde de yapılması kararlaştırıldı. 

İsviçre Bern Stat Parlamentosu’nda yapılan oylamada resmi bilgilendirmelerin Kürtçenin Kurmancî lehçesinde de yapılması kararlaştırıldı. Bern Kürt Kültür Derneği, Bern Alevi Kültür Derneği ve Kürt ve Türk İsviçre Dayanışma Derneği ortaklaşa hareket ederek Bern Stat’ta topladığı imzalar neticesinde hazırlanan tasarı parlamentoya sunuldu. Yapılan oylamadan 64 evet, 6 hayır ve 3 çekimser oy çıktı. 

Tasarı boyunca çalışma yürüten aktivistlerden Yeşim Ekici, uzun bir süredir çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Kürtlerin kendi dilleri ile temsil edilmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Ekici, Kürtlerin yıllardır Arapça, Türkçe ve Farsça dillerindeki bilgilendirmelere mecbur bırakıldığını dile getirdi. Oylamanın ezici bir çoğunlukla kabul edildiğine işaret eden Ekici, destek veren tüm partilere teşekkür ettiklerini ifade etti. 

İsviçre Kürt Enstitüsü Eşbaşkanı Cemal Özçelik de Kürtçe konusunda çalışmalarının süreceğini ve bu kararın alınmasından dolayı mutlu olduklarını kaydetti. 

Alınan karar ile artık Bern'de tüm önemli resmi bilgilendirmeler Kürtçenin Kurmancî lehçesinde de yapılacak. BERN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.