Bir yanda testere bir yanda direnişin sesi

Akbelen Direnişi

Akbelen Direnişi

  • Akbelen Ormanı'nda, Limak Holding'in ağaçları katletmesine karşı köylülerin, yöre halkının ve ekoloji aktivistlerinin direnişi büyüyerek devam ediyor.
  • Yaşlısından gencine kadar herkesin ağaç kıyımına karşı tek yürek olduğu Akbelen’de yaşam savunucuları yolu çift yönlü trafiğe kapatarak uygulamaya tepki gösteriyor.

ERDOĞAN ALAYUMAT/MUĞLA

 

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de bulunan Akbelen Ormanı'nda, Limak Holding'in ağaçları katletmesine karşı köylülerin, yöre halkının ve ekoloji aktivistlerinin direnişi bir haftayı geride bıraktı.

Yeniköy-Kemerköy termik santrallerine kömür temini için ağaç kesimlerinin belli aralıklarla devam ettiği Akbelen Ormanı’nda bir yandan ağaç katliamı devam ederken, bir yandan da bu katlima karşı köylülerin başlattığı direniş büyüyerek devam ediyor. Muğla’nın ilçeleri başta olmak üzere İzmir, Denizli, Aydın, İstanbul, Balıkesir, Çanakkale gibi birçok şehirden çevre örgütleri ve yurttaşlar İkizköylülere destek olmak için Akbelen’e gelmeye devam ediyor. Devlet tüm imkanlarını direnişi kırmak için sefer etmesine rağmen köylüler ve çevre aktivistleri geri adım atmıyor.

 

 

40 köy tasfiye olacak

Muğla’nın Milas sınırları içerisinde yer alan Akbelen Ormanı Bodrum ve Marmaris ilçelerinin ve çevre köylerindeki tarım üretiminin yağmur toplama havzası olma özelliğini taşıyor. 750 dönümlük ormanın su kaynakları tarımsal üretimde kullanılırken bölgeye yapılacak madenlerin tarımsal üretimden hayvancılığa kadar birçok alanda olumsuz etki yaratacağı düşünülüyor. Ormanın yok edilmesine karşı çıkan Muğlalılar ormanın doğal hali ile kalmasını istiyor. Hali hazırda var olan 220 bin dönümlük kömür sahasına Akbelen Ormanı’nın da dahil edilmesi durumunda İkizköy ile birlikte 40 köy tasfiye olacak. Bölgede yer alan Ege Bölgesi’ne elektrik sağlamakla ‘övünen’ Yeniköy-Kemerköy termik santrallerinin işletmesini yapan Limak ve IC İCTAŞ Enerji, termik santrale kömür rezerve etme bahanesi ile tüm ormanı ortadan kaldırmak istiyor.