Bölündüğümüz yerde birleşeceğiz

Diaspora Haberleri —

25 Temmuz 2022 Pazartesi - 21:00

Lozan Konferansı

Lozan Konferansı

  • Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nden Abdulkerim Ömer, Osmanlı hayali kuran Erdoğan’ın yeni bir Lozan yaratmak istediğini belirterek “Yeni bir Lozan’a yol vermemeliyiz. Biz 1920’lerin Kürtleri değiliz. Gücümüz var. Artık işgal altındaki topraklarımız özgür olmalı” dedi.
  • Güney Kürdistanlı aktivist Dr. Taha Resol  “İnanıyorum ki Lozan’ın 100. yılında bir araya gelip ‘Kürdistan’ı parçalayan Lozan gitti, yerine birleştiren Lozan geldi’ diyeceğiz. Biz Kürtler gökkuşağının renklerini severiz. Konferans da 4 parça Kürdistan’dan farklı renkleri buluşturdu” diye konuştu. 

ERDOĞAN ZAMUR/LOZAN

Lozan Anlaşması’nın 99. yıldönümü dolayısıyla 57 siyasi parti ve kurum ile yaklaşık 300 aydın, siyasetçi, sanatçı ve akademisyenin katılımıyla, anlaşmanın imzalandığı İsviçre, Lozan’daki Rumine Sarayı’nda konferans düzenlendi. KDP dışındaki Kürt ve Kürdistani çevrelerin buluştuğu konferans, Kürdistan’ın dört parçasından temsilcileri bir araya getirdi.

Gazetemize konuşan konferansın katılımcıları Lozan Antlaşması’nın imzalandığı yerde Kürtlerin kendi tarihlerini yeniden yazdığını belirterek, soykırım ve inkarın bir yüz yıl daha devam etmemesi için birliği güçlendirme ve tek ses olma çağrısı yaptı. 

Abdulkerim Ömer

Hedef Rojava Devrimi’ni boğmak

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi Eşbaşkanı Abdulkerim Ömer, “Bu binada devletler arası bir konferans yapıldı ve Kürdistan dört parçaya bölündü. Bu Kürt soykırımıdır. O günden günümüze katliamlar, öldürmeler, insan kaçırmalar, şehirleri bombalamalar ve katliamlar bitmedi. Şimdi de Rojava‘da ortaya çıkan devrimi boğmak istiyorlar” dedi. 

Yeni bir Lozan’a yol vermeyelim 

Erdoğan’ın yeni bir Lozan yaratmak istediğini belirten Ömer, “Türk devleti Rojava‘da devrimi yenilgiye uğratmak ve yok etmek için önce DAİŞ ve El Nusra ile işbirliği yaptı. Amerika ve Rusya ile pazarlık yapıp Efrîn ve Gire Spî’yi işgal etti. Biz Kürtler yeni bir Lozan’a yol vermemeliyiz” diye konuştu. 

Topraklarımız özgür olmalı

Türk devletinin bunun için pazarlıklar yaptığını belirterek, “Osmanlı hayalleri kuruyorlar” diyen Ömer, “Bu konferansın sonunda Kürtlerin bir duruşu, bir sözü ortaya çıktı. Biz Kürtler bir araya gelmeli ve ortaklaşmalıyız. Biz 1920’lerin Kürtleri değiliz. Gücümüz, kuvvetimiz var. Dünya da Kürtleri artık tanıyor ve saygı duyuyor. Artık işgal altındaki topraklar özgür olmalıdır. Mücadelemiz bunun için” diye ekledi. 

Deham Sino

Terörü yenen halkız

Rojava’dan El Parti Temsilcisi Deham Sino de birliğin önemine vurgu yaparak, “100 yıl önce birlik olmadığımız için bunları yaşadık, parçalara bölündük” dedi. “Farklı ülkelerin egemenliği altında da olsa Kürtler ortaklaşmalıdır” diyen Sino, “Birçok ortak noktamız var. Ortadoğu’da terörü yenen biz Kürtleriz. Bize ‘terörist’ diyorlar, oysa biz terörü yenmiş bir halkız” diye belirtti.