Muslim: Bu bir MİT tezgahıdır

Dosya Haberleri —

16 Kasım 2022 Çarşamba - 21:30

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim

  • Türkiye yeni bir tezgah planlıyor. Kuzey-Doğu Suriye’ye saldırmak için önceden hazırlanmış bir plan çerçevesinde bu patlama gerçekleştirilmiştir. Katliam İçişleri Bakanlığı ve MİT’in bilgisi dahilinde olmuştur. Ancak biz hazırlıklıyız. Tankımız, topumuz, uçaklarımız, uçaksavarlarımız yok. Ama halk savaşını başlatacak gücümüz var.
  • Taksim'deki olayın uydurma bir tezgah olduğunu herkes görüyor. Yakalanan kişinin bir seneden beri o mahallede ikamet ettiği söyleniyor. Ortada çok ciddi çelişkiler var. Türkiye yetkilileri bütün işlerini yalan ve dolan üzerinde yürütüyor. “Osmanlı’da oyun bitmez” sözü en iyi şekilde bunu açıklıyor.

ERKAN GÜLBAHÇE

Türkiye'de bir yandan seçim gündemine girilirken, bir yandan da siyasi krizler yaşanıyor. AKP-MHP iktidarı ise seçimlerden çıkmanın yollarını arıyor. 3 Kasım’da Taksim İstiklal caddesine bırakılan bir bombanın patlatılması sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 81 kişi de yaralandı. Bu yaşanan patlamanın ardından birçok kesim, seçim startının verildiği yorumunu yaptı. Çünkü 2015 yılındaki seçim döneminde ülkenin birçok bölgesinden bombalar patlatılmış, yüzlerce insan yaşamını yitirmişti ve bir şekilde AKP iktidarı seçimleri kendi lehine çevirmişti. Benzer durumun tekrar devreye koyulduğu ihtimali söz konusu. Olay sonrası Türk devletinin çelişkili açıklamaları ise bu yorumu doğrular nitelikte. 

Katliamın hemen ardından Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu eylemi gerçekleştiren kişinin PKK/PYD üyesi olduğunu ve Kobanê’de özel eğitim aldığını, Efrîn üzerinden Türkiye giriş yaptığını iddia ederek, PKK ve PYD şahsında Kuzey-Doğu Suriye Özerk Bölgesi'ni tehdit etti. Ancak herkesin de bildiği gibi Türk devleti Efrîn’i işgal etmiş ve çetelerle birlikte bölgeyi yönetmeye başlamıştı. Soylu’nun açıklaması kendisiyle çelişti. Soylu açıklamasını biraz daha ileri taşıyarak Amerika Büyük Elçisi'nin taziye mesajını kabul etmediğini ve bu saldırının sorumlusunun Amerika olduğunu ileri sürdü. Ancak günlerdir ortaya çıkan bilgiler saldırının arka planında Türk devletinin olduğunu gösteriyor. PYD Eşbaşkanı Salih Muslim ile Taksim’de devreye konulan planı konuştuk.

Türk devlet yetkilileri İstanbul Taksim’deki bombalı saldırının PKK/PYD tarafından yapıldığını ileri sürdü. Öncelikle bu suçlamalara ilişkin neler söylemek istersiniz?

İstanbul Taksim'deki saldırının ardından Türkiye’nin PKK/PYD’yi suçlaması yersizdir. Böyle bir şey olamaz. Demokratik Suriye güçleri (QSD), Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve PYD tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamalarla bu saldırıyla hiçbir ilişkilerinin olmadığını açık bir şekilde ifade ettiler. Hakeza PKK ve KCK de bu saldırıda hiçbir ilişkilerinin olmadığını net ifadelerle belirttiler. Yaptıkları açıklamayla şu ana kadar hiçbir şekilde sivilleri hedef almadıklarını ve bundan sonra da hedef almayacaklarını açıkça beyan ettiler. Kaldı ki PKK’nin Kobanê’de veya Kuzey-Doğu Suriye’nin herhangi bir yerinde kampları yok. Özerk Yönetimi'nin sınırları içerisinde hiçbir unsurları bulunmamaktadır. Özerk Yönetim ve güvenlik güçleri Kuzey-Doğu Suriye’nin tek hakimi durumundadır. Bu açıklamalar daha önce Kuzey-Doğu Suriye’ye karşı geliştirilen komplonun devamıdır. Kuzey-Doğu Suriye’ye saldırmak için önceden hazırlanmış bir plan çerçevesinde bu patlama gerçekleştirilmiştir. Saldırının bütün hazırlıkları yapıldıktan sonra planlandığı gibi gerçekleştirilerek PKK ve PYD’yi suçlayıp yeni işgal girişimlerini hayata geçirmek için yapılmıştır. Bizim için esas olan YPG, QSD, MSD ve PKK’nin açıklamalarıdır. Bunlarda ilişkimiz yok diyorlarsa kesinlikle ilişkileri yoktur. Taksim saldırısının faili olarak gözaltına alınan kadın hakkında yapılan bütün araştırmalara rağmen herhangi bir ilişki bulunmadı. Bu şahısla ilgili herhangi bir kayıt veya sicil bulunmuyor. Hazırlayıp önümüze getirdikleri planla ne yapacaklar, bir yerlere mi saldıracaklar bunu zamanla göreceğiz.

Rojava’ya saldırı planlarını daha önce ertelemek zorunda kalan Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye özellikle Kobanê’ye yönelik yeni bir saldırı ihtimali var mı?

Türkiye daha önce bazı planlar yaptı. Astana’da ve farklı yerlerde, bölgedeki güçlerle oturdu bu planlamalar üzerinde tartışmalar yürüttü. Telrifat, Minbîç ve Kobanê’ye saldırma planlarını sundu, ancak onay almayınca tek başına işgal girişimde bulunmayı göze alamadı. O zaman bölgedeki güçler Türkiye’nin yeni işgal girişimine izin vermediler. Yani o zaman izin vermedikleri bir işgale şimdi neden izin versinler? Ne değişti de izin verecekler. Bundan dolayı uluslararası çevrelerin Türkiye’nin yeni bir işgaline izin vereceklerini düşünmüyoruz. Türkiye şu anda yeni bir tezgah planlıyor. Ne yapacaklarını tam olarak bilmiyoruz. Ancak biz hazırlıklıyız. Uluslararası konjonktür izin vermezse de kendileri bir dengesizlik yapabilir. Türkiye’nin yeni işgal girişimine uluslararası koalisyon, Rusya, ABD’de dahil hiç kimse istemiyor. Türkiye’de faşizm hakim onun için yalnız başına bir saldırı girişiminde bulunabilirler.

Saldırganın Kobanê’den emir aldığı ve Efrîn'den kaçak yollardan geldiği ileri sürüldü. Bu yönlendirmenin arka planında ne var sizce? Türkiye’nin olası saldırısında ilk hedefi neresi olabilir?

Minbiç, Telrifat ve Kobanê hedeflerinde. Bu hedefleri dile getirmekten geri durmuyorlar. Her ortamda buraların kendilerine verilmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Özellikle Kobanê onların kursağında kaldı. Kobanê’deki Kürtlerin başarısını bir türlü hazmedemediler. Serêkaniyê ve Girê Sipî’yi işgal ettikleri dönemde Kobanê’de gündemlerindeydi. Ancak Kobanê işgalini gerçekleştiremediler. Şu anda gözüktüğü kadarıyla uluslararası güçlerden herhangi bir onay alamadılar. Kendi başlarına böyle bir işgal girişimine girişirlerse gerekli cevabı da alacaklar. Bizim arkadaşlar bu konuda ciddi hazırlıklar yaptılar.

Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırının faili ABD dedi. Bu tehdit ABD’yi Kobanê’yi işgal planına ortak etmenin bir parçası mı?

Türkiye hiçbir zaman DAİŞ’in yenilgisini kabul etmedi. DAİŞ’in yenilgisi bir yumruk gibi Türkiye’nin midesine indi. DAİŞ ilk defa Kobanê’de yenilgiye uğradı. Sonra Rojava genelinde gençlerimizin mücadelesi ve uluslararası koalisyon desteğiyle DAİŞ çökertildi. Türkiye uzun zamandan beri Kuzey-Doğu Suriye bölgesinden öç almak istiyor. Son zamanlarda ABD’nin DAİŞ’e karşı verdiği mücadelenin dolayı hedef noktasına konulduğunu söyleyebiliriz. Bunu biraz da Türkiye’deki iç çekişmelere bağlayabiliriz. Yani şu anda Türkiye’de Batı yanlıları ve Avrasyacılar arasında ciddi bir çatışma var. Bundan dolayı Avrasyacılar ABD’yi hedeflerine koymuş olabilirler. Rusya’ya dayanarak böyle bir açıklama yapmış olabilirler. Son zamanlarda Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı gibi konuşuyor. Yani her şeyin merkezine kendisini yerleştiriyor. Ki son dönemlerde  Soylu’nun açıklamaları Erdoğan’ın açıklamaları ile çelişiyor.

Türk devletinin Rojava’daki çete örgütlerle bağlantısı ve desteği biliniyor. Taksim’de yaşayan saldırının bu çete örgütleriyle kurulan bağla ilişkisi nedir?

Tahmin etmiyorum. Olayın tamamı İçişleri Bakanlığı ve MİT’in bilgisi dahilinde olmuştur. Yakalanan kişinin birileriyle ilişkisi olduğunu tahmin etmiyorum. Görünüşte kandırılmış planın içine itilmiş gibi bir hava var. Sanırım bu MİT’in bilgisi dışında değildir. MİT zaten bütün bu grupları kontrol ediyor. Yani o kadın çete gruplarına bağlı olsa bile MİT’in bilgisi dahilinde plana dahil olmuştur.