Bütün ekip DAİŞ’e karşı savaştı

Kültür/Sanat Haberleri —

31 Ekim 2022 Pazartesi - 21:00

.

.

  • Özlem Yaşar: "Kobanê filminin kamera önü ve kamera arkası olmak üzere neredeyse bütün çalışanları Kobanê direnişine katılmış ve DAİŞ’e karşı savaşmış kişilerden oluşuyor."
  • Nejbîr Xanim: "Film çekiminden önce silah taşımayı, dağlarda omuzumda silahla yürümeyi öğrendim. Film hazırlıkları devam ederken Serêkaniyê savaşı başladı ve arkadaşlarımızın çoğu savaşa katılmak üzere kente gitti."

MAHİR FIRAT FİDAN

DAİŞ çeteleri, Kobanê’ye saldırmaya karar verdiğinde, Kurdistan savaşçılarına tarihi yeniden yazdıracağından habersizdi. 134 gün süren direniş ardından tarih 26 Ocak 2015’i gösterdiğinde, YPG ve YPJ savaşçılarının öncülüğünde yenik düşen DAİŞ bertaraf edildi. Acı, yas ve zafer duygularının iç içe yaşandığı Kobanê direnişi, hafızalardan kolay silinmeyecek gerçeklere sahne oldu. Hala açılmaya muhtaç bir hazineyi bağrında tutan, zamanın dahi anlamını yitirdiği bu direniş, Rojava Devrimi’nin en önemli dönüm noktası oldu.

 

 

Devrim beyaz perdede 

21. yüzyılın bu en önemli direnişi, beyaz perdeye de taşındı. Medya Doz’un senaryosunu yazdığı “Kobanê” filminin yönetmenliğini Özlem Yaşar üstlendi. Rojava Film Komünü ile Demokratik Kültür ve Sanat Hareketi (TEV–ÇAND) tarafından çekimleri yapılan film, ilk olarak direnişin toprağı Kobanê’de, Baqî Xido Kültür ve Sanat Merkezi’nde gösterime girdi. Yakın zamanda uluslararası film festivallerinde yerini alacak olan Kobanê filmini, Yönetmen Özlem Yaşar, Rojava Film Komünü’nden Diyar Hesso ve oyuncu kadrosundan Nejbîr Xanim ile konuştuk.