Çaresiz ve çözümsüz değiliz

Dosya Haberleri —

Adalet Kaya

Adalet Kaya

  • Adalet Kaya’nın adaylığını birlikte yürüdüğü kadınlar destekliyor. “Alandan gelen biriyim. İsmim önerilmiş. Teklif ve başvuru yok. Çok tabandan, çok yerelden gelen biriyim. Sivil toplum içindeki kadınlar tarafından önerilmiş olmak benim için gurur verici. Diyarbakır 4. sıra adayı olduğumu sizinle beraber öğrendim.
  • Yanımda olan, olmayan bugün cezaevinde, sürgünde olan birçok yoldaşım var, birlikte başladığımız mesela Ayla Akat, Yüksel Baran. Biz birlikte başladık ama ne yazık ki şimdi yoklar. Birlikte büyüttüğümüz bir mücadele. Sadece Rosa Kadın Derneği’nde onlarca kadının emeği var. Onların bugün hepsinin adayıyım ben. Ve büyük onur duyuyorum.

BİRCAN DEĞİRMENCİ/AMED

Adalet Kaya, Rosa Kadın Derneği Başkanı. Kendisini Amed’deki kadınlar iyi tanır. Çünkü yıllardır kadınların hak ve özgürlük mücadelesini alanlarda vererek, her birinin hayatlarına dokunan bir isim. Yeşil Sol Parti Amed 4. sıra milletvekili adayı olan Kaya, bundan sonra kadınların sözünü Meclis’e taşıyacak. Hummalı seçim çalışmasında bize ayırdığı zamanda kendisini daha yakından tanımak ve hikayesini dinlemek için bir araya geldik.

Kaya, Amed'in Kulp ilçesinde 1977’de dünyaya gelir. Ortaokulu bitirene kadar çocukluğu burada geçer. Amed-Kulp arasında şoförlük yapan bir babanın ve ev kadını annenin beş çocuğundan biridir. “Sebze-meyve yetiştirdiğimiz evimizin bahçesinde küçükbaş hayvanlarımız vardı. Bu da ihtiyaçlarımızı gidermeye yetiyordu. Hayatımın en güzel dönemi sanırım o zamanlardı. Ta ki çatışmaların yoğunlaştığı zamana kadar.”