Cizre’de Mem û Zîn’e yasak

Toplum/Yaşam Haberleri —

7 Mart 2022 Pazartesi - 16:00

Kürtçe Mem û Zin oyunu

Kürtçe Mem û Zin oyunu

  • Şermola Tiyatrosu’nun 12 Mart’ta Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Cizre Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapmayı planladığı ve gösterim için çalışmalarını tamamladığı Kürtçe Mem û Zin oyunu, Cizre Kaymakamlığı tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildi.

Şermola Tiyatrosu oyunun iptal edilmesini yaptığı şu açıklama ile duyurdu:

“Oyunumuz Mem û Zîn, hiçbir gerekçe gösterilmeden Cizre Kaymakamlığı tarafından iptal edildi. 12 Mart cumartesi günü Cizre Belediyesi Kültür Merkez’inde oynanması planlanan Mem û Zîn oyunumuzun gösterimi için günler öncesinden hazırlıklar başlamış, afişler broşürler Cizre’ye göndermiş, sosyal medya tanıtımları bir çok kurumun da desteği ile yapılmış, davetiyeler dağıtılmış ve 04 Mart 2022 günü de salon kirası belediyenin hesabına yatırılmıştır. Kiranın yatırılmasından iki gün sonra oyun gösteriminin iptal edildiği tarafımıza bildirilmiştir. 

Oyunumuz Mem û Zîn prömiyer yaptığı 03 Kasım 2021 tarihinden beri Batman, Diyarbakır, Urfa, Kızıltepe gibi merkezlerde toplam 13 gösterimi yapmış ve seyirci tarafından ilgiyle izlenmiştir. Oyunumuz, mitolojik metaforlarla donatılmış, seyircisine performartif bir ritüel anlatı deneyimi izlemeyi vaat eden bir çalışmadır. Kaynak metin olarak Dengbêj Reso’nun Mem û Zîn anlatısı esas alınmıştır.”

Kürtçe yönelik tutum

Oyunun yönetmeni Mirza Metin ise oyunun iptal edilmesinin temel nedenlerinden birinin var olan kayyum zihniyetinden kaynaklandığını belirtti ve ekledi: “Bize iptal edildiğine dair herhangi bir gerekçe gösterilmedi. Ancak şunu biliyoruz ki, bölgede kayyumlar tarafından yöneltilen bütün belediyelerin Kürtçe eserlere yönelik tutumu ve zihniyeti budur. Nerede Kürtçe bir eser varsa bu şekilde engelleyerek tepki gösteriyorlar.”

ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.