Dağlarda bir Rênas

Toplum/Yaşam Haberleri —

Rênas Cûdî

Rênas Cûdî

  • Özgür bir yaşam için PKK saflarında mücadele ettiklerini belirten HPG’nin Arap gerillalarından Rênas Cûdî, “Hiç kimse halklarımızın iradesi karşısında duramaz. Özgür bir yaşam için direniyoruz. Arap gençleri PKK saflarına katılsın” dedi.

HPG gerillası Rênas Cûdî, Hesekê’ye bağlı bir köyde dünyaya geldi. PKK’yi 2014’te tanıdı. Cûdî, bir yanda Şam rejiminin, diğer yanda DAİŞ çetesinin baskı ve zulmünü yaşadı.

ANF’ye konuşan Cûdî, “Dayatılan kölelik karşısında PKK’nin sunduğu yaşamın farklı olduğunu gördük. Halka baskı yok, kapitalist sistemin oyunları yok. Bundan dolayı ben de karar vererek devrim saflarına katıldım” dedi.

Dağda güçlendim

Başlangıçta elbette bazı zorluklar yaşadığını ama eğitimle bunların da aşıldığını kaydeden Cûdî, “Kadro arkadaşlarımın kişiliklerinden çok etkilendim ve 2022’de kadro olma kararı verdim. Başta Rêber Apo’nun fikirleri ve ülkeleri için canlarını feda eden şehitlerden etkilendim. Amacım Kurdistan dağlarına çıkmaktı, dağlara çıkışımla birlikte bilinçlendim, daha da güçlendim. Bu, buradaki yoldaşlık ruhuyla olduğu kadar var olan maneviyatın gücüyle de oldu. Bu nedenle mücadelemi daha da büyüteceğim” şeklinde konuştu.

Gerilla direniyor

İşgalci Türk devletine karşı direndiklerini belirten Rênas Cûdî, şunları söyledi: “Yoldaşlarımız bu saldırılar karşısında direnişlerini daha da büyütüyor. Düşman halkın iradesini kırmak, işgalini yaymak istiyor ama saldırılarından sonuç alamayacaktır. Kürt, Arap, tüm halklar birlikte yaşamaktan yana. Hiç kimse halkımızın iradesi karşısında duramaz. Halk bu devrimi sürdürme sözünü verdi ve sonuna kadar da sürdürecektir. Rêber Apo’nun felsefesi temelinde yürütülen bu mücadeleyle çok önemli sonuçlar elde edildi.”

Arap gençler gerillaya katılsın

“Bizler mücadele etmezsek hakikate ulaşamayız” diyen Cûdî, özgür ve birlikte yaşama amacına bağlı kalacaklarını belirtti. HPG gerillası Cûdî, Kürt ve Arap halklarının demokratik bir şekilde birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, tüm gençlere seslendi: “PKK’yi daha iyi tanıyın ve saflara katılın. Arap halkının, Özgürlük Hareketi’nin ruhunu, düşüncelerini ve mücadelesini okuyup tanıması gerekiyor. Gençleri gerilla saflarına katılmaya çağırıyorum.” DÎLARA NÛRHAQ/ANF-BEHDÎNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.