DAİŞ’in firar planı engellendi

21 Ocak 2022 Cuma - 18:50

  • DAİŞ çetesinin, Hesekê’deki Xiwêran Cezaevi’ne saldırı düzenleyerek tutuklu elemanlarını kaçırmaya çalışması, QSD ve İç Güvenlik Güçleri’nin müdahalesiyle engellendi.

 

Hesekê Kantonu’nun güneyinde bulunan Xiwêran Cezaevi’nde yaklaşık 5 bin DAİŞ çetesi elemanı tutuluyor. DAİŞ hücreleri, önceki akşam bomba yüklü bir aracı ve motosikleti cezaevinin ana kapısı önünde patlattı; Sadkop adlı şirkete ait 3 yakıt tankerini ateşe vererek karartmaya yapmaya çalıştı. Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın İrtibat Merkezi, resmi sitesinde yaptığı açıklamada DAİŞ’in, cezaevinin yakınlarındaki mahallelerden ana kapıya ulaşıp tutuklu elemanlarını kaçırmaya çalıştığını duyurdu. 

İç Güvenlik Güçleri, hemen müdahale etti, ardından Hesekê’deki ana caddelerde kontrol noktası kurdu. Anti Terör Güçleri, komando ve İç Güvenlik Güçleri de Xiwêran Cezaevi çevresinde DAİŞ hücrelerine dönük kapsamlı bir operasyon başlattı. Uluslararası Koalisyon’a ait savaş uçakları da devreye girdi. 

Müdahale ve operasyonlar sonucu kaçmaya çalışan 110 çete elemanı da yakalandı. Toplamda 23 çete elemanı öldürüldü. 

Dün öğleden sonra açıklama yapan İç Güvenlik Güçleri Genel Komutanlığı, “Çatışmalar sonucunda bir üyemişiz şehit oldu, 7 üyemiz yaralandı. Çete elamanları üç sivili de şehit etti. Güçlerimiz Xiwêran Mahallesi’ni tamamen ablukaya aldı. Mahalle ve çevre mahallelerde arama çalışmaları başlattık. Tüm çeteler yakalanana kadar operasyonlarımız devam edecek” dedi. Bu açıklamadan bir süre sonra QSD Basın İrtibat Merkezi, Xiwêran Cezaevi’nde teslim olmak isteyen 7’den fazla çete üyesinin, diğer DAİŞ’liler tarafından öldürüldüğünü duyurdu.QSD Basın İrtibat Merkezi, DAİŞ elemanlarının, cezaevinin batısındaki Zihûr Mahallesi’nde yaşayan 289’dan fazla ailenin QSD kontrolü altındaki güvenli alanlara gitmesine izin vermediğini de bildirdi.  ANHA/HESEKÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.