Deklare ediyoruz: PKK yasağına karşıyız

Dizi Haberleri —

26 Haziran 2020 Cuma - 14:15

  • Almanya’da 26 yıldır devam eden PKK yasağına karşı Saarbrücken’deki sivil toplum kuruluşları yaklaşık 7 aydır kampanya yürütüyor. Kampanya vekilinden gazetecisine, avukatından, akademisyenine STÖ temsilcisine geniş bir yelpaze destek veriyor.

ERKAN GÜLBAHÇE/SAARBRÜCKEN

Her fırsatta etkili ve farklı eylem ve etkinliklerle PKK yasağına karşı tepkilerini ortaya koyan Aktion 3. Welt Saar ve Saarländischer Flüchtlingsrat Aralık 2019’dan bu yana ise aynı amaçla bir kampanya yürütüyor. Almanya’nın Saaarland Eyaleti’nde çalışmalarını sürdüren Aktion 3. Welt Saar ve Saarländischer Flüchtlingsrat uzun yıllardır Kürt halkı ile dayanışma içinde. Saarländischer Flüchtlingsrat kurulduğu 2006 yılından itibaren Kürtler ile iletişimde, eylem ve etkinliklerine destek sunuyor. PKK yasağının kaldırılması için birçok kez açıklama yapmış bir kurum. Aktion 3. Welt Saar ise 1990’lı yılların başlarından itibaren Kürt halkının mücadelesinin yanında yer alıyor. Birçok defa Kürdistan’daki hak ihlallerini yerinde incelemek için Kuzey Kürdistan’a heyetler göndermiş ve hak ihlallerini raporlaştırmış. Saarland’daki birçok Kürt etkinliğinin organizesinde yer alan ve her fırsatta PKK’nin ‘terör örgütleri listesi’ne alınmasının yanlış olduğunu dile getiren bir kurum.

Sınırı geçince yasak!

Aktion 3. Welt Saar, Saarländischer Flüchtlingsrat ve bir  grup Alman siyasetçi 2018 ve 2019 Newroz etkinliklerinde üzerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı, ERNK, PKK, PYD, YPG, YPJ, KCK gibi Almanya’da yasaklı 11 sembolün yer aldığı pankartla Alman devletinin PKK yasağını protesto etmişti. Geçen sene iseyasağın 25. yılı vesilesiyle Almanya’da yasaklı sembollerin yer aldığı pankartla 25 defa Schengen’den Almanya’ya geçerek yasağı protesto eden kurum temsilcileri Lüksemburg’da serbest olan PKK sembollerinin Almanya’da yasak olmasının kabul edilemeyeceğini belirtmişlerdi. “Sınırın bir tarafında serbest olan semboller neden sınırın diğer tarafında yasak” diyerek, PKK yasağına tepkilerini ortaya koymuştu.

Vekilinden gazetecisine

PKK yasağının kaldırılması için birçok kez basın açıklaması yapan, basın aracılığıyla kamuoyu yaratmaya çalışan iki dernek insan hakları bildirgesinin BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından kabul edilişinin yıldönümü olan 10 Aralık 2019’da ise PKK yasağının kaldırılması için bir kampanya başlatmıştı. Aktion 3. Welt Saar ve Saarländischer Flüchtlingsrat kampanyayı facebook sayfalarından (https://www.facebook.com/sfr.e.v) “Almanya’daki saçma PKK yasağının kaldırılması için birçok neden var. Sen de bize katıl, PKK yasağına neden karşı olduğunu bir cümle ile ifade et” diyerek duyurdu. Kampanyaya Almanya federal parlamento vekili, yazar, gazeteci, avukat, akademisyen ve birçok kurum temsilcisinin de yer aldığı geniş bir çevre destek sundu.

Kampanyanın organizatörleri Aktion 3. Welt Saar yöneticisi Roland Röder ve  Saarländischer Flüchtlingsrat e.V yöneticisi Andreas Ries sorularımızı yanıtladı.


Saarländischer Flüchtlingsrat e.V yöneticisi Andreas Ries

PKK yasağına karşı tepkinizi farklı eylem ve etkinliklerle şimdiye kadar birçok kez ortaya koydunuz. Kampanya fikri nasıl oluştu?

Andreas Ries: Bundan önce de PKK yasağına karşı bir çok eylem ve etkinlik gerçekleştirdik. Her alanda fırsat buldukça veya platformlarda PKK yasağına ilişkin konuşmalar talep ediyoruz. Gazetelere makaleler yazıyoruz. Dile getirdiğimiz ana tema ise; PKK yasağının vatandaşlık haklarına karşı büyük bir saldırı olduğunu, aynı zamanda Kürtlerin siyaset yapma haklarını elinden aldığını vurguluyoruz. Kurulduğumuz 2006’dan beri PKK yasağını kendimize kırmızı bir çizgi olarak belirledik. Ve bu yasağın anlamsız olduğunu derhal kardırılması gerektiğini dile getiriyoruz. Talebimizi her sene gerçekleştirdiğimiz aksiyonlar ile güncelleştiriyoruz.

Bu kampanya ile çevremizdekilerin PKK yasağına ilişkin düşüncelerini bir cümle ile açıklamalarını istiyoruz. Bunu yaparken kimliklerini ve fotoğraflarını da paylaşmalarını istiyoruz. Yani açıktan ‘Biz PKK yasağına karşıyız’ mesajı vermek istiyoruz. PKK yasağın karşı düşüncelerini yazan herkes içinde ne geliyorsa onu ifade ediyor, yasağa neden karşı olduklarını kendi pencelerinden açıklıyor.

Kampanyaya katılmaları için farklı çevrelere mektup yada e-mail gönderiyoruz. On kişiden ikisi cesaret gösterip ‘hayır’ diyebiliyor. Geri kalanlar herhangi bir cevap vermiyor. Yedi kişinin cevap vermemesi aslında PKK yasağının ne kadar zor bir konu olduğunu da bize gösteriyor. Bazı otonom ve sol gruplar da sadece düşüncelerini yayınlamak ama bunun yanında fotoğraflarını göstermek istemiyor, bu kampanyamıza uymadığı için kabul etmiyoruz. Acı bir gerçek, PKK yasağı toplumun içinde bir tabu.

Ne yazık ki halk resmi söyleme bakıyor. Resmi söylem de Kürtleri tehlikeli göstermeye çalışıyor. Eylem ve etkinliklerde çok sayıda güvenlik gücü görevlendirerek Kürtlerin ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmaya çalışıyorlar. Bu durumda farklı bir resmin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Çevremizdeki insanlarla konuşurken ‘Ben de PKK yasağına karşıyım ama…’ diye devam ediyor. Oysa PKK’nin akan kanın durması için kaç defa ateşkes yaptıklarını ya da ne kadar barışçıl olduklarını bilmiyorlar. İşte bu kampanyamız ile tam da bu duvarı yıkmak ve halkı doğru biçimde bilgilendirmek istiyoruz.