‘Delil’ dediği ifadeleri kırptı

1 Aralık 2021 Çarşamba - 17:20

  • Ağrı Emniyet Müdürlüğü, Kobanê Davası’nın iddianamesinde yer alan ve tutukluluğa devam gerekçesi yapılan tanık Gül Tanrıverdi’nin ifadesini mahkemeye eksik gönderdi.  

ZEMO AĞGÖZ/MA/ANKARA

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de olduğu 21’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın 7. duruşması bugün devam ediyor. İddianamede tanık olarak gösterilen itirafçı Gül Tanrıverdi’nin 35 sayfalık ifadesi Ağrı Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü tarafından mahkemeye gönderildi. Gönderilen ifadelerde, Tanrıverdi’nin fotoğraf teşhisi sırasında verdiği anlaşılan beyanlarının yer almadığı öğrenildi. 

Eksik gönderildi

Kobanê Davası iddianamesinde de yer alan beyanlarda, eski milletvekili Emine Ayna ve yerine kayyum atanan Amed eski Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak’ın Kandil’e gittiği iddia ediliyor. Tanrıverdi, yine Kışanak’ın Sakine Cansız’la aynı cezaevinde kaldığı ve ”örgüt içerisinde sevilen bir kişi” olduğu iddiasında bulunuyor. Bu iddialar daha önce hem Kışanak hem de Ayna’nın tutukluluğunun devamına gerekçe yapıldı. 

Önce BDP sonra HDP

Mahkemeye sunulan ifadelerde ise Tanrıverdi’nin hakkında ifade verdiği kişilerin boy ve kilolarına kadar detaylar vermesi dikkati çekti. Tanrıverdi, HDP’yi hedef gösteren ifadelerini ise kısa tuttu. Tanrıverdi’nin ifadesinde çelişkili beyanlar da yer aldı. İlk ifadesinde 25 Ekim 2019’da PKK’den ayrıldığı söyleyen Tanrıverdi, devamında 25 Kasım 2019’da ayrıldığını söyledi. Tanrıverdi’nin ifadesinin alındığı tarih de 25 Kasım 2019. Dershanede tanıştığı arkadaşıyla Ağrı Belediye İş Merkezi’nde bulunan BDP binasına gittiğini söyleyen Tanrıverdi, devamında Ağrı Belediye İş Merkezi’nde bulunan bina için ‘HDP’ dedi. 

Emniyet sorularla yönlendirdi

 İfadelerde, polislerin sık sık BDP’yi hedef gösteren şekilde yönlendirici sorular sorması gözden kaçmadı. Tanrıverdi’nin BDP binasına sadece üç kez gittiğini söylemesine rağmen 9 ayrı kişiden alınan ifadeler üzerinden “BDP’de verilen eğitim üzerine örgüte katılımın sağlandığına yönelik tespit yapıldığı” belirtilerek, bu yönde sorular soruldu. 

Tanrıverdi, BDP’ye yönelik tekrar eden sorularda ise daha önce verdiği cevapları tekrarladı. Sadece üç kez BDP binasına gittiğini tekrarlayan Tanrıverdi, bu gidişlerinde de herhangi bir ideolojik eğitim almadığını ifade etti. Tanrıverdi, “A.A ve Abdulkadir Yıldırım isimli şahısların örgüte katılmamda etkisi olmuştur, bunun dışındaki şahısların ilgisi yoktur. Bu kişiler de benimle birlikte örgüte katılmıştır” dedi.

BDP’de eğitim verildiğine dair ısrarlı soruların devam etmesi üzerine Tanrıverdi, “BDP’ye üç kere gittim ve orada herhangi bir eğitim almadım. Bu binada bana herhangi biri örgüte katılıp katılmamla ilgili kimse bir şey sormadı” diye yanıt verdi.

İfadeler çelişiyor

Tanrıverdi’ye yöneltilen sorular arasında kendisiyle birlikte PKK’ye giden Abdulkadir Yıldırım isimli şahsın ifadesine de yer verildi. Yıldırım, Doğubeyazıt’a gittiklerini ve PKK’ye katılma süreçlerinin bu şekilde gerçekleştiğini belirtti. Ancak Tanrıverdi, ifadesinde pikniğe gittiklerini ve Yıldırım’ın kendisini ”kandırarak” PKK’ye götürdüğünü kaydetti. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.