Deniz'inki Kurdistan'ın hikayesidir: Artık 'hevalim'

Kadın Haberleri —

Deniz Fırat (Leyla Yıldıztan)

Deniz Fırat (Leyla Yıldıztan)

  • Deniz Fırat’ın Bakur’dan Rojhilat’a oradan Başûr’a hikayesi uzanan, tüm Kurdistan’ın hikayesidir. Kardeşleri Binevş ve Sarya’nın izinden mücadeleye katıldı ve DAİŞ’in Mexmûr saldırısında şehit düştü. Bugün elinden düşürmediği kamerasını kardeşi Beritan devraldı.

Leyla Yıldıztan, bilinen adıyla Deniz Fırat… Deniz, 1984 yılında Wan’ın (Van) Ebex (Çaldıran) ilçesine bağlı Xecê Xetûn köyünde doğdu. Köyleri Rojhilat sınırında olduğu için aile birçok kez her iki devletin (Türkiye ve İran) saldırılarına maruz kalır. Devletin baskılarından dolayı Deniz’in ailesi 1990 yılında Rojhilat’ın Maku şehrine yönünü verir. Ardından Urmiye’ye geçerler. Urmiye’de bir süre yaşadıktan sonra burada tehlike başlar ve aile yönünü bu kez Xakurkê Dağı’na verir. Deniz, Xakurkê’de kaldığı 1991-1992 yıllarında Türkiye ve KDP’nin işbirliğinde Başûrê Kurdistan’a yönelik saldırıya tanıklık eder. Bu süreçte henüz 8 yaşında olan Deniz, kardeşi Sarya ile birlikte Bêrîtan’ın (Gülnaz Karataş) yanında kalır. Daha sonra KDP’li peşmergelerin eline geçmemek için kendisini uçurumdan atan Bêrîtan’ın teslimiyeti kabul etmemesinden etkilenen Deniz ve kardeşi Sarya PKK’ye katılır.

İki mücadele arkadaşını kaybetti

Deniz’den önce PKK’ye katılan kardeşi Binevş (Ayfer Yıldıztan), 1997 yılında Zap’ta çıkan bir çatışmada yaşamını yitirir. Deniz, 2 yıl sonra 8 Ağustos 1999’da birlikte mücadeleye katıldığı kardeşi Sarya’yı da kaybeder. Binevş ve Sarya'nın mücadelesini devralan Deniz’in diğer kardeşi de Kürt özgürlük mücadelesine katılır ve Binevş Sarya ismini alır.

Özgür basına ilk adım

Farklı çalışmalarda yer alan Deniz, 2007 yılında basın alanında görevlendirilir. Uzun bir süre “Tanrıça Zilan” dergisi ve “Dengê Welat” radyosunda çalışan Deniz, daha sonra Mexmûr Kampı’na geçerek burada “Rojeva Welat” gazetesi başta olmak üzere Stêrk TV için program, “Tanrıça Zilan” dergisi için yazılar, JINHA ve ara ara da RojNews ile ANF için haberler yapar.

DAİŞ’in 8 Temmuz 2014’te Mexmûr Kampı’na yönelik saldırılarını takip eden Deniz, hedef alınır ve ağır yaralanır. Hewlêr’de hastaneye kaldırıldıktan sonra şehit düşer. Cenazesi, doğduğu köye getirilerek burada defnedildi.  

 

 

Annesinin dilinden Deniz…

Annesi Sultan Yıldıztan, “Bir selam onun için yeterliydi. Sevgi doluydu ve çabasıyla herkesin yüreğinde yer etti” sözleriyle tanımladığı Deniz’i Jinnews’e anlattı:

“Deniz, aile içinde çalışkan bir çocuktu. Daha çocukluğunda, küçüklerle küçük, büyüklerle büyüktü. Çocuktu ama bir şey söylediğinde herkesi etkiliyordu. Deniz daha küçüktü annesini kaybetti. Ben geldiğimde de Deniz daha küçüktü. Aile içerisinde çok seviliyordu. Zaten Deniz’in babası da milislik yapıyordu ve Rojhilat’a gidip geliyordu.