Direnen benim, direnen sensin

Kadın Haberleri —

Colemêrg kayyum prostesto

Colemêrg kayyum prostesto

  • Kurdistan’da irade gaspına karşı geniş çaplı başlatılan ilk yürüyüş olan Demokrasi Yürüyüşü’nde anneler en önde yürüdü. Şemzînan’dan başlayıp Gever ve Çelê’den Colemêrg merkeze doğru yol alırken her ağaca dokundular ve her insana gülümsediler. Hepsinin dilinde aynı sözcük vardı; kayyumu istemiyoruz, irademizi tanıyın.

MEDİNE MAMEDOĞLU/COLEMÊRG

4 Haziran 2024, saat gecenin üçü. Herkesin uyuması gereken saatte, bir aracın içinde uyanık halde karşımızdaki kitleye bakıyoruz. Etrafları siyah çevik ve kalkanlarla çevrili kitle dışarıda ne arıyor diye soracaksınız. Sormayın. Bir avuç insan yüz yıllardır kimlik mücadelesi veren bir halkın iradesini ve hakkını savunuyor. Yani tam da uyanık olması gereken saat ve gün bu an. Yaz mevsiminde olmamıza rağmen Sümbül Dağı’nın serin rüzgârı havayı soğutuyor ve kadınların öncülük ettiği nöbet sabaha kadar sürüyor. İrade mücadelesi verirken aslında güneşi de doğuruyorlar.

Güneşi doğuranlar direniyor

Sözünü ettiğim bu insanlar, kayyumun atandığı Colemêrg Belediyesi yani bir xiret meselesi için direnen eşbaşkanlar, DEM’li vekiller ve belediye eşbaşkanları. Onlara destek veren gençler de polis ablukasının dışında bekliyor. Ne tuhaf değil mi? Sen kalk sandıkta kazanan iradeyi tanıma, halkın oylarını hiçe say, on binlerce insanın tercihine kayyum ata sonra da bu insanların tepki vermesini engelle.

İlk kayyumu 2016’da gördüm

İlk kayyuma Kasım 2016’da tanık olmuştum, aynı süreç 2019’da da devam etti.

Aradan geçen 8 yılda bu sürecin değişmemesi, siyasi iktidarın aynı kafa yapısıyla adımlar atması ve Kürt halkı için tarihin yeniden tekerrür ediyor oluşu hepimizi düşündürüyor. Evet Kürt’seniz gecenin üçünde herkesten farklı dertleriniz ve çözüme kavuşturmak isteğiniz sorunlar olur. Bizim sorunumuz da bir varlık, bir kimlik sorunuydu.

 

 

Direniyorlar

Bunları düşünürken polis kalkanlarının arasına vuran ışıkla güneşin doğduğunu anlıyorum. Günün ilk ışıklarıyla beraber vekillerin fotoğrafını çekmek için kitleye yaklaştığımda DBP Eşbaşkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın saçları gözüme takılıyor. Etraflarını çevreleyen karanlığa karşı beyaz bir ışık gibi... E boşuna dememişler, “Direnen özgürleşir, özgürleşen güzelleşir” diye. Sabaha kadar devam eden eylemin ardından vekiller kentte yürüyüşe başlıyor. Annelerin “Kayyumu istemiyoruz, irademizi tanıyın” sloganlarıyla önde olduğu yürüyüşe, beyaz tülbentleri ve bastonları damgasını vuruyor.