Dorşîn dağlarında bir şifacı

Toplum/Yaşam Haberleri —

Murat Yaman

Murat Yaman

  • Doğanın dört mevsim kendilerine yaşam kaynağı olduğunu belirten Murat Yaman, Zuzax, Şiler (ters lale) ve Rewas zamanlarının geldiği Pasûr’da Dorşîn dağını karış karış dolaşıyor.

MEDİNE MAMEDOĞLU/AMED

Bahar mevsiminin gelmesiyle beraber Kurdistan dağları yeşile büründü. Birbirinden güzel rengarenk çiçeklerin açtığı dağlar, hem insanların hem de hayvanların yaşam kaynağı oluyor. Yasaklara, operasyonlara, doğa katliamına rağmen her bahar yeniden canlanan Dorşîn dağı bir yandan ters laleleriyle görsel şölen sunarken, bir yandan da verimli otlarıyla insanların geçim kaynağı oluyor.

 

 

Dorşin yeşile büründü

Dağda bulunan verimli otların yaşam süresi genelde bir ay oluyor. Bu süre içerisinde çevre illerden gelen birçok kişi rewas ve zuzax gibi verimli otları toplamak için Dorşîn’in yolunu tutuyor. Burada topladıkları otları satarak geçimini sağlayan yurttaşlar özellikle zuzaxa çok koşullarda ulaşıyor. Zuzax, Kurdistan’da özellikle Pasûr’un yüksek yerlerinde yetişen nadir otlardan. Yalnızca bilenlerin görünüşü ve kokusuyla diğer otlardan ayırt edebildiği zuzax, ilçe halkı için çok kıymetli. Her mevsim tüketilen bu ot, birçok hastalığa da iyi geliyor. Şehir merkezlerinde yüksek ücretlere satılan bu bitki için hem çobanlar hem de köylüler dağ yollarının dik yokuşlarında saatlerce yürümek zorunda kalıyor.