Dört yıl sonra anıldılar

14 Haziran 2022 Salı - 18:00

  •  Suruç’ta katledilen Hacı Esvet ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar, dört yıl aradan sonra ilk defa anma düzenlendi. Esnaf, kepenk açmadı. Daha sonra DTK ve DBP eşbaşkanları ile birlikte mezarlığa gidildi.
  •  İşyeri önünde ve mezarlıkta konuşan Ferit Şenyaşar, “Suruç halkı başta olmak üzere davamıza milyonlar sahip çıktı. Dört yıldır taziyemizi kurmadık. Adalet sağlandığı zaman taziyemizi kuracağız” dedi.  

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının, seçim çalışmaları sırasında “işyerlerini ziyaret ettiği” Şenyaşar Ailesi’ne saldırması üzerine başlayan olaylarda Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler çeşitli yerlerinden yaralandı. AKP’li Yıldız’ın yakınları, hastanedeki saldırıların ağır yaralı Celal ve Adil Şenyaşar ile hastaneye çocuklarını ziyarete giden baba Hacı Esvet Şenyaşar’ı eşinin (Emine Şenyaşar) gözleri önünde linç ederek katletti. Katliamın 4. yıl dönümünde Hacı Esvet ve oğulları Adil ile Celal Şenyaşar için dün ilk defa amma etkinliği düzenlendi. 

İlk anma, katliamın gerçekleştiği Suruç ilçesi “Bir Milyoncular Çarşısı”nda bulunan Şenyaşar Ailesi fertlerinin katledildiği iş yeri önünde gerçekleşti. Annesi Emine Şenyaşar ile birlikte 463 gündür Adalet Nöbeti tutan, saldırıdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar, nöbet alanı olan Urfa Adliyesi önüne geçmeden önce iş yerine, iki kardeşi ve babasının anısına üç karanfil bıraktı. İşyerinin bulunduğu Suruç çarşısındaki esnaf, adaletin sağlanmamasına tepki olarak iş yerlerini açmadı. Katliamın gerçekleştiği iş yeri önünde konuşan Ferit Şenyaşar, “30 yıldır işlettiğimiz iş yerinde üç insanımız katledildi. İş yerinde saldırıya uğradık, Suruç Devlet Hastanesi’nde ise katliama uğradık. Dört yıl geçti, acımız ilk gün olduğu gibi taze. Suruç halkı bu olayı unutmadığını gösteriyor. Esnaf kepenk açmayarak tepkilerini demokratik olarak gösteriyor. Bize yapılanın bütün halka yapıldığını söylüyor” şeklinde konuştu. 

Mezarlığa gidildi

Suruç Belediye Mezarlığında yapılan anmaya, Şenyaşar Ailesi’ne, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Bedran Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Öcalan, Urfa Barış Annesi Meclisi üyeleri, Urfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri, HDP yöneticileri ile çok sayıda yurttaş eşlik etti. Mezarlık önünde bir araya gelenlerin içeri girmesi, polis tarafından engellenmek istendi. Aileyi ve milletvekillerini mezarlığa alan polis, diğer yurttaşların mezarlığa girmesine izin vermedi. Polisin tutumuna aile, milletvekili ve sivil toplum örgütü üyeleri tepki gösterdi. Emine Şenyaşar’ın, kitle içeri alınmaz ise mezarlığı ziyaret etmeyeceğini, kitle içeri alınana kadar kapıda oturacağını belirtmesi ardından 30 dakika kapıda bekletilen kitle mezarlığa alındı. Mezarlık girişinden katledilen aile fertlerinin mezarları başına kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Emine Şenyaşar, katledilen aile bireyleri için ağıtlar yaktı. 

Adalet sağlandıktan sonra taziye

Şenyaşar Ailesi adına konuşan Ferit Şenyaşar, maruz kaldıkları katliam ve dört yıldır sürdürdükleri adalet mücadelesini hatırlattı. İki duyguyu aynı anda yaşadıklarını belirten Şenyaşar, “Bu üç insan biber gazları arasında gömüldü. Bugün yine unutulmadılar. AKP milletvekili işin içinde olduğu için bir şey yapılmıyor. Suruç halkı başta olmak üzere davamıza milyonlar sahip çıktı. Dört yıldır taziyemizi kurmadık. Adalet sağlandığı zaman taziyemizi kuracağız. Bir an önce adalet sağlansın” dedi.  

Ailenin yanında duracağız

DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ise, katliamın kamuoyunun gözleri önünde gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Dört yıl geçti ama adalet sağlanmadı. Anne Emine Şenyaşar herkes için adalet istiyor ve direniyor. Sonuna kadar ailenin yanında olacağız, bunun sözünü tekrarlıyoruz” şeklinde konuştu.

Mezarlığa bırakılan karanfiller ve okunan duaların ardından anma son buldu.  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.