Düsseldorf büyük güne hazır

Yurt Dışı Haberleri —

Foto: Deniz Babir

Foto: Deniz Babir

  • Avrupa’da yaşayan Kurdistanlılar ve dostları Türk devletinin savaş hukukunu ve insani değerleri ayarlar altına alarak, yasaklı ve kimyasal silah kullanmasını protesto etmek için Almanya’ın Düsseldorf kentinde son yılların en büyük mitingine hazırlanıyor. 
  • Yurt dışında Kurdistanlıları temsil eden birçok kurum, kuruluş ve şahsiyetin çağrısı ile gerçekleşecek olan yürüyüş ve mitingde başta OPCW olmak üzere uluslararası kurumlar görevlerini yapmaya ve bağımsız bir Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurmaya çağrılacak.   

Almanya’nın Düsseldorf kentinde 12 Kasım’da kimyasala karşı düzenlenecek merkezi yürüyüşe destek için aralarında Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Eşbaşkanı Ahmet Karamus, Koma Civakên Kurdistan (KCK) Yürütme konseyi üyesi Zübeyir Aydar’ın da bulunduğu onlarca siyasetçi, Kürt kurumları, inanç örgütleri, sanatçı, aktivistler, Avrupa’nın dört bir yanından Kurdistanlıları yürüyüşe akın etmeye çağırdı.

Avrupa Demokratik Kurdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) de büyük yürüyüş öncesi yeni bir açıklama ile 12 Kasım’da başta Düsseldorf merkezi yürüyüşü olmak üzere aynı gün diğer ülkelerde gerçekleşecek yürüyüşlere de aktif katılım çağrısı yaptı.

Gerillanın sesi, nefesi olalım

Bir halk olarak ulusal birlik ruhuyla tüm Kürdistanlıların yürüyüşte yerini alması gerektiği vurgulanan açıklamada “12 Kasım Ulusal Grev Günün’nde birlik ruhu ile ayağa kalkarak TC’nin Kürdistan’daki kimyasal silah kullanımını durduralım” çağrısı yapıldı. “12 Kasım’da her yerde alanları doldurarak özgürlük gerillasının sesi ve nefesi olacağız” denilen açıklamada, Düsseldorf’taki merkezi yürüyüşe Almanya, İsviçre, Kuzey Fransa, Belçika ve Hollanda’dan Kürdistanlılar ve dostlarının katılacağı duyuruldu. 

Ulusal birlik ruhuyla

KCDK-E aynı gün İsveç, Danimarka, Norveç, Finlanda, Güney Fransa, İngiltere, Avusturya, Kıbrıs, Yunanistan, Kanada ve Avustralya’da gerçekleşecek yürüyüşlere de katılım çağrısında bulundu: “12 Kasım günü tüm Kurdistani partiler, örgütler, kurumlar, kadın, genç, çocuk, yaşlı, inanç kurumları ulusal birlik ruhuyla hareket ederek "Li Hemberî Çekên Kimyevi Roja Greva Netewi Li Derweyi Welat" şiarıyla yürüyüşleri organize etmeli ve seferber olmalıyız.”

41 kentten otobüsler kalkacak

Merkezi eylem kapsamında Almanya genelinden Düsseldorf’a gidecek otobüsler için 41 hareket noktası belirlendiğini bildiren Almanya Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu (KON-MED) ise planlamaya dair şu bilgileri paylaştı: “Merkezi eylemde miting alanına 2 farklı koldan saat 10.00’da yürüyüş başlayacak. Eylem kortejine orta eyaletten (NRW) gelerek katılan kitle Zap kolunu (DGB Haus önü) oluşturacak. Almanya’nın geri kalanından ve Hollanda, Belçika ile Fransa’dan otobüslerle gelenler Avaşîn kolunu (Rheinwiesen Düsseldorf) oluşturacak. İki koldan gerçekleşecek yürüyüş ardından ise miting düzenlenecek. 

Onlarca kurum çağrıda bulundu

Almanya genelinde KON-MED’e bağlı 5 federasyonun tamamı kitlesiyle birlikte eylemde hazır olacak. Ayrıca Civaka Îslamîya Kurdistan (CÎK), Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Êzîdî Dernekleri Birliği Merkezi (NAV-YEK), Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) gibi onlarca kurum da yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. 

Destek mesajı yağdı

Çok sayıda kişi de kimyasal saldırıları protesto yürüyüşüne katılam çağrısında bulundu.