Duvarlar da engelleyemedi 

Kültür/Sanat Haberleri —

23 Eylül 2022 Cuma - 21:00

Nedim Türfent

Nedim Türfent

  • Tutsak gazeteci Nedim Türfent’in yazıları ve şiirleri "Über Mauern" (Duvarların Üzerinden) adıyla kitaplaştırıldı. Kitabı yayına hazırlayan Cornelia Rohr, Nedim’le yolculuklarının mektuplaşmayla başladığını belirterek, "Nedim’in sözlerinin duvarlara rağmen yayılmasını sağlamak istedik" diyor. 

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Yaptığı haberler nedeniyle 2016 yılında tutuklanan ve 8 yıl 9 ay hapse çarptırılan Nedim Türfent, cezaevinde de yazmaya, üretmeye devam etti. Türfent’in kaleme aldığı yazılar ve şiirleri Almanca’ya çevirisi yapılarak kitaplaştırıldı. Ekim yayında “Über Mauern” (Duvarların Üzerinden) adıyla okurla buluşacak olan kitabı Cornelia Rohr ve Bernadette Ronnes yayına hazırladı. Kitap, Kasım ayında tahliye olması beklenen Türfent için güzel bir hediye olduğu kadar, cezaevindeki tüm tutsak gazetecilerle de önemli bir dayanışma örneği. 

Yeni bir deneyim

Kitap için Rohr, “Nedim gazete için sürekli haber yazıyordu, mapusluk koşullarında yazdığı şiirleri ise onun için yeni bir deneyim oldu" derken, Bernadette Ronnes ise kitabın içeriğine dair şu bilgileri paylaşıyor: "Nedim, şiirlerinde düşüncelerini, hasretini ve umudunu dile getiriyor. Bu kitapta ayrıca Nedim’in yaşamı, gazetecilik mesleğine bağlılığı ve mapustaki yaşamı üzerine dostlarının konuşmaları var."

Tutsaklarla yazışmanın anlamı

Cornelia Rohr, üniversite yıllarında, Uluslararası Af Örgütü’nün İsviçre şubesinde gönüllü olarak çalışmış. Bu dönemde sadece insan hakları çalışmalarını tanımakla kalmadığını, Sri Lanka ve Türkiye’den gelen siyasi mülteciler ile de temaslar kurduğunu belirterek, "Dinlediğimiz hikayeler, edindiğimiz iletişimler oldu. Tutsaklar ile yazışmanın ne anlama geldiğine dair de fikirler verdi" diyor.