Efrîn’de kadına yönelik suçlar meclise taşındı

Kadın Haberleri —

9 Kasım 2021 Salı - 17:35

Feleknaz Uca

Feleknaz Uca

  • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Türk ordusunun işgali altındaka Efrîn’de kadına yönelik işlenen suçları bir soru önergesiyle meclise taşıdı. 

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Türk ordusunun işgali altındaka Efrîn’de kadına yönelik işlenen suçları bir soru önergesiyle meclise taşıdı.

Uca’nın, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, talan, gasp, tecavüz, etnik temizlik merkezine dönüştürülen kentte, şimdiye kadar binin üzerinde kadın kaçırılmıştır. Kaçırılan kadınların çoğunun akıbeti ise bilinmemektedir.  Efrîn sivil toplum örgütlerinin yaptığı açıklamaya göre, kentte 18 Mart 2018 ile 25 Ekim 2021 tarihleri arasında 84 kadın katledilmiştir. Kadınlardan 6’sı yaşamına son verirken, 71 kadına yönelik cinsel saldırı suçu işlenmiştir. Efrîn İnsan Hakları Derneği, TSK ve desteklediği grupların Efrîn’e yönelik saldırılarının başlangıcından bugüne kadar kadına karşı ve savaş suçlarının durmadan devam ettiğini açıklamıştır” denildi.
 
Önergede, Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu sorular yöneltildi:

  •  Mart 2018 tarihinden itibaren Efrîn’de kadın kaçırılmış ve kaybedilmiştir? Türkiye’nin desteklediği gruplarca tutsak edilen kadınların akıbet nedir?
  • Efrîn’de kadınların katledilmesini, insanlık dışı muamelelere maruz kalmasını önlemeye dönük bir politikanız var mı?
  • Silahlı grupların kaçırdığı kadın ve kız çocuklarının bulunup ailelerine teslim edilmesi noktasında çalışmalarınız var mıdır?
  • Türkiye’nin desteklediği bu grupların 3 yılı aşkın süredir devam eden ve uluslararası raporlara da yansıyan kadına yönelik suçlar ve savaş suçları konusunda etkili bir soruşturma yapılmakta mıdır?
  • Sorumlular hakkında yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmadıysa sebebi nedir? Herhangi bir işlem yapılacak mıdır?
  • Efrîn’de talan, kaçırma ve işkence gibi suçları işleyenlerin yargılanması ile ilgili bir çalışmanız mevcut mudur?”

JINNEWS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.