Efrînli Amed neden öldü?

Yurt Dışı Haberleri —

30 Eylül 2020 Çarşamba - 23:05

Amed Ahmad

Amed Ahmad

Efrînli Amed Ahmad, 2018’de gasptan aranan Mali vatandaşı Amedy G. ile isim benzerliğinden ötürü haksız yere gözaltına alındı. İsmi başkası ile karıştırılmıştı ve polisin elinde buna ilişkin bilgi vardı. Çok sayıda delile rağmen Amed tutuklandı, cezaevinde çıkan yangında yaşamını yitirdi.

Polis yangına ilişkin Amed’in yatağını yakarak intihar ettiğini iddia ediyor, oysa Amed yardım butonuna basmış, çağrısına yanıt veren olmamıştı. Kamuoyunda ciddi tepki toplayan soruşturma "ölümünde kasıt yok" denilerek örtbas edilmek isteniyor.

 

Alman polisi tarafından 'yanlışlıkla' gözaltına alınan ve haksız bir şekilde tutuklu bulunduğu Kleve Cezaevi’nde çıkan yangında hayatını kaybeden Kürt genci Amed Ahmad’ın ölümü üzerinden 2 yıl geçti. Soruşturma kapatıldı, ne polis ne de cezaevi yetkilileri 26 yaşındaki Amed’in ölümü nedeniyle ceza almadı. Avukatı Necdal Dişli "Dosya skandallarla dolu" derken, babası Malik Zafer Ahmad ise "Üzerini örtmek istiyorlar" dedi. Ailenin itirazıyla dosya yeniden açılılırken, 13 Ekim’de Amed için Bonn’da bir anma etkinliği düzenlenecek.

Efrînli Amed Ahmad, Alman polisi tarafından haksız yere gözaltına alındı. Masum olmasına rağmen 2 aydan fazla cezaevinde tutuldu. Cezaevinde çıkan yangın nedeniyle ağır yaralandı, kaldırıldığı hastanede 29 Eylül 2018’de yaşamını yitirdi. Ahmad’ın gözaltına alınmasından cezaevinde ölümüne kadar devlet yetkililerinin suç işlediği belgeleriyle ortaya çıkmasına rağmen olay aydınlatılmadı.

Amed, 6 Temmuz 2018’de gasptan aranan Mali vatandaşı Amedy G. ile isim benzerliğinden ötürü gözaltına alındı. Poliste sicili bulunan Amedy G.’nin fotoğrafıyla karşılaştırma dahi yapmadan tutuklanarak Kleve Cezaevi’ne konuldu. Efrînli genç, cezaevinde çıkan yangında yaşamını yitirdikten sonra yetkililer Amed’in polis tarafından yanlışlıkla tutuklandığını dillendirmeye başladı. Oysa Amed Ahmad’ın Amedy G. olmadığı çok önceden biliniyordu ancak buna rağmen tahliye edilmedi.

Neden serbest bırakılmadı?

WDR-Magazin Westpol dergisi, “Kleve polisi çok önceden Amed Ahmad’ın Homburg’da aranan Amedy G. olmadığını biliyordu. Braunschweig savcılığı fotoğraftaki Amady G. ile yakalanan kişilerin aynı olmadığını fark etti ve Kleve polisini telefonla uyardı” bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Amed Ahmad da ölümünden iki hafta önce cezaevinde görüştüğü psikoloğa, “Alman yetkililerin isim karışıklığı olduğunu kendisinin Amedy G. olmadığını bildiklerini” söylüyor. Tüm bu verilere rağmen "Amed neden tahliye edilmedi" sorusu yanıt bekliyor.

Yardım çağrısına cevap verilmedi

Cezaevinde çıkan yangınla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda ise ilk olarak Amed’in intihar etmek için yangın çıkarttığı iddia edildi. Raporda, Amed’in yatağını çakmakla ateşe verdiğini ileri sürüldü, fakat daha sonra Amed’in yangın çıkınca yardım butonuna bastığı ancak cezaevi yetkililerinin hiçbir reaksiyon göstermediği ortaya çıktı.

Kamuoyunda ciddi tepki toplayan soruşturma "ölümünde kasıt yok" denilerek kapatıldı. Aile ve avukatlarının itirazı üzerine soruşturma yeniden açıldı.