Erdoğan gemi azıya aldı

22 Kasım 2022 Salı - 21:30

Rojava'ya saldırılar

Rojava'ya saldırılar

  • Türk ordusu hava saldırıları ve topçu atışlarını Rojavayê Kurdistan ve Kuzey-Doğu Suriye'nin tamamına yaydı. Hastane, okul, havaalanı, petrol sahası ve Uluslararası Koalisyon-YAT üssünü bombalayan Türk ordusu, yerleşim yerlerini de ayırmadı.
  • Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan ise önceki günkü karadan işgal saldırısı tehdidini dün başka bir boyuta taşıdı. Erdoğan, 30 kilometre derinlik sınırıyla yetinmeyeceklerini; kısa sürede tank, top, asker ve çeteleriyle "kök kazıyacaklarını" söyledi.

"Türkiye'yi harf oyunlarıyla, terör örgütünün ismini değiştirerek, yanlarında askerlerine görüntü verdirerek oyalayacaklarını sananlar için yolun sonu geldi" diyerek isim vermeden ABD'yi ima eden Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güvenlik çizgisini olması gereken yere çekmemize kimse mani de olamaz karşı da çıkamaz" dedi ve karadan işgal saldırısında kararlı olduklarını söyledi. Erdoğan bu açıklamaları yaparken Türk ordusu da okul, hastane, köy, üs ayırımı yapmadan bombardımanını sürdürüyordu.

Türk devleti, dün sabahtan itibaren hem Rusya hem de ABD'nin hava sahasını kontrol ettiği Rojavayê Kurdistan ve Kuzey-Doğu Suriye'nin Efrîn ilçelerinden Dêrazor'a kadarki hemen hemen tüm alanları hedef aldı. ANHA'nın muhabirlerine dayanarak servis ettiği, ancak detaylandırmadığı Türk saldırılarının günboyu seyri şöyleydi:

Şehba'nın 23 noktası

Türk ordusu, Efrîn Bölgesi’nde dün sabah itibarıyla 24 saatte  Şera ve Şêrawa ilçelerine bağlı köyler ile Şehba Kantonu’nda 23 noktayı bombaladı. 570’e yakın top mermisi bölgeye isabet etti.

Bombalanan Şehba köyleri: Zîwac, Hirbil, Rêya, Ehresê, Samûqa, Til Madîq, Minix, Bendava Şehba, Til Cîcab, Til Enab, Şêx Îsa ve Kefer Naya.

Şêrawa: Bênê, Meyasê, Birc Qas ve Meyasê arasındaki bölge, Ziyaret, Bênê’de İran güçlerine ait askeri üs civarı, İrşadiye, Elqemiyê, Elqemiyê yakıt istasyonu.

Şera: Malikiyê, Şewarxa ve Merenaz.

Minbic kırsalı

Türk devleti, 12.34 itibarıyla Minbic’in kuzeyindeki Mehsenlî ve Hoşereiyê köylerini bombalıyordu. Aynı zamanda Minbic’in kuzey, batı ve doğu cephelerinde SİHA hareketliliği yaşanıyordu.

Koalisyon ve YAT üssü

Türk ordusu, saat 12:00 sıralarında Anti Terör Birlikleri (YAT) ve Uluslararası Koalisyon’un Hesekê’nin kuzeyindeki ortak üssünü bombaladı. Saldırıda 2 YAT üyesi şehit düştü. Biri komutan 3 YAT üyesi de yaralandı. Yaralılardan 2’sinin durumu ağır. Ortak üste kalan güçler, DAIŞ'e karşı operasyonlar düzenliyordu.

Minix Havaalanı

Türk ordusu, 14.05 itibarıyla Şehba Kantonu’ndaki Minix Havaalanı ile Şera’nın Alqamiyê ve Kefer Antun köylerini ağır silahlarla bombalıyordu.

 

 

Tirbespiyê petrol alanları

Türk devletine ait SİHA’lar, saat  14.21 itibarıyla Tirbespiyê kırsalında iki petrol alanını bombaladı. Ewda isimli petrol sahası ile Tirbespiyê’nin 7 km batısındaki Leylan sahasına yakın alan hedef alındı. Yangın söndürme ekipleri, bombardıman sonucu çıkan yangını kontrol altına alırken, bölgede hava hareketliliği devam etti. SİHA'lar, 15.26 itibarıyla Tirbespiyê’nin güneybatısındaki Gir Dahol köyünü bombaladı. Aynı saatte El Ode petrol sahasındaki bir alan da bombalandı.

Til Temir’e SİHA saldırısı

Türk devletine ait SİHA, saat 14.37'de Til Temir’in güneybatısındaki Ewca köyünü 3 kez bombaladı.

Dirbêsiyê’nin 5 köyü

Türk devletine ait SİHA’lar, 15.00 sıralarında Dirbêsiyê’nin batısındaki Melek, Bîr Kinês, Qîrwan köyleri ile doğusundaki Baba Mehmûd ve Ebû Ceradê köylerinde hareket halindeydi. SİHA’larla eş zamanlı olarak ilçe merkezinde ise savaş uçağı hareketliliği yaşanıyordu.

Kobanê’de sağlık merkezi

Türk devleti, saat 15.32'de Kobanê’nin batısındaki Siftek köyü ile doğusundaki Qeremox köyünü yoğun bir şekilde bombaladı. Aynı zamanda Qeremox köyündeki sağlık merkezini de hedef aldı. Zormixar, Ziyaretê ve Çariqlî köyleri de bir kez daha bombalanıyordu.