Erdoğan talimat verdi mahkeme uyguladı!

Sivas katliamı/foto:AFP

Sivas katliamı/foto:AFP

  • Yargı bağımsızlığı olmaması nedeniyle Madımak Davası’nın zamanaşımına uğradığını söyleyen dava avukatı Piroğlu, Erdoğan’ın, bu davanın sanıkları hakkında iki kez af yetkisi kullandığını ifade ederek, “Talimat verildi, mahkemeye yapacak bir şey kalmadı” dedi. Piroğlu, bundan sonraki hukuki süreci işleteceklerini de belirtti.

MİHEME PORGEBOL

Türkiye hukuk ve siyaset tarihine bir kara sayfa daha ekledi. 2 Temmuz 1993’te 33 aydının yakılarak katledilmesiyle başlayan Madımak Katliamı davası 14 Eylül’de zamanaşımına uğradı. Türkiye’de siyaset, hukuk ve hak mücadeleleri açısından bir kırılma anına tekabül eden bu katliamın üzeri 30 yıl sonra örtüldü.

Madımak Katliamı davası avukatlarından Özgür Piroğlu, gazetemize dava sürecini ve bu utanç tablosu kararı değerlendirdi. “İşlenen suç gösterildiğinden çok daha büyük ve suçun büyüklüğü örtülmeye çalışılıyor” diyen Piroğlu, en büyük sorumluluğun siyasilerde olduğuna dikkat çekerek, Kılıçdaroğlu’nun 2023 seçimleri için uyguladığı politikaya işaret etti.

Kılıçdaroğlu katillerle helalleşiyor!

“Kılıçdaroğlu, zaman aşımı kararından sonra utanmadan çıkıp bu konuda açıklama yapıyor” diyerek tepki gösteren Piroğlu, “Temel Karamollaoğlu bu işin en temel sorumlularından biri. Organize edenler arasında yer alıyor ama Kılıçdaroğlu, onu cumhurbaşkanı yardımcısı yapmaya çalıştı” dedi.

Karamollaoğlu’nun fail olduğunu duruşma tutanaklarına geçirdiklerini aktaran Piroğlu, bu ifadelerin medyada yer almadığını söyledi. Madımak Davası’na Cumhuriyet Halk Partisi’nin arka bahçesiymiş gibi muamele yapıldığına vurgu yapan Piroğlu şunları söyledi: “Sanki Aleviler Kılıçdaroğlu’nun her söylediğine onay veriyor, sanki Madımak Katliamı Davası’nı Kılıçdaroğlu ve ekibi yürütüyormuş gibi bir tablo çiziliyor. Bu algının oluşması, böyle kararların çıkmasına etki ediyor.”

Erdoğan failleri nasıl affedebildi?

Kılıçdaroğlu’nun Karamollaoğlu’nu aklamaya çalışmasının Tayyip Erdoğan’a ve yürüttüğü siyasete güç verdiğini ifade eden Piroğlu, “Erdoğan, duruşmaya bir hafta kala böyle bir af yetkisi kullanınca mahkemeye yapacak bir şey kalmıyor. Talimat gibi bir şeydir bu. Siyasilerin talimatıyla hareket eden bir yargı var” dedi.

İlkesizlik ciddiye alınmaz

Madımak davasındaki zaman aşımının Türkiye’deki diğer katliam davaları için de bir örnek teşkil ettiğini vurgulayan Piroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü. “Bir taraftan faillerle iş birliği yapıp diğer taraftan katillere karşı mücadele edemezsiniz. Mücadelenin sonuç alıcı olabilmesi için ilkeli olması gerekiyor. Bu davanın takipçisi olan grup ve anlayışlar kararlı, samimi ve ilkeli olmak durumunda. Bu davalar siyasi davalar. O yüzden siyasiler de ilkeli ve kararlı durabilmeli.”

Hukuk mücadelelerinin acı tablosu

Madımak Davası’nın ilk günden beri hukuk çerçevesinde yürümediğini hatırlatan Piroğlu, “Tansu Çiller’in, Mehmet Ağar’ın, Sönmez Köksal’ın -ki kendisi dönemin MİT müsteşarıdır- dinlenmesini talep ettim yıllar boyunca, bütün bu taleplerim reddedildi. 90’lı yıllarda binlerce faili meçhul cinayet yaşandı. O dönem Sönmez Köksal MİT müsteşarıydı. Hiçbir mahkemeye Sönmez Köksal çağrılmadı. Bu davalara giren hukukçular da Sönmez Köksal’ın çağrılmasını talep etmedi. Hiçbir siyasetçi Sönmez Köksal’ın sorumluluklarını konuşmadı. İşte bu durum Türkiye’deki hukukun ve hukuk mücadelelerinin acı tablosudur” ifadelerini kullandı.

 

*****

Avukatlar hukuki süreci işletecek

Dava’nın avukatları sonucu Yargıtay’a taşıyacak ancak avukatlardan Özgür Piroğlu, Yargıtay’da da benzer bir sonuç çıkacağını düşünüyor. Avukatlar, Yargıtay’ın vereceği karara göre, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sürecini başlatacak.

 

*****

Erdoğan’ın af yetkisi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2 Temmuz 1993’te 33 kişinin yakılarak katledilmesine ilişkin Sivas Katliamı davasında idama mahkum edilen Hayrettin Gül’ün ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilen cezasını 6 Eylül’de "sürekli hastalık" gerekçesiyle kaldırdı.

Söz konusu karar Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan 31 Ocak 2020'de de yine Sivas Katliamı Davası'nda ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan 86 yaşındaki hükümlü Ahmet Turan Kılıç'ın kalan cezasının kaldırılmasına karar vermişti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.