Erkekler Ocak'ta 31 kadını katletti

Kadın Haberleri —

Foto:Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Foto:Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

  • Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ocak ayı raporunu açıkladı. Rapora göre Ocak ayında 31 kadın katledildi, 21’i de şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 

Katledilen 33 kadının 6’sı boşanmayı istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi bahanelerle, 1’i ekonomik bahanelerle, 1’i de annesini koruduğu için katledildi. 23’ünün ise hangi gerekçesiyle katledildiğinin öğrenilemediği paylaşıldı.

Evlerinde güvende değiller

Bu ay katledilen kadınlardan 19’u evinde, 7’si sokakta, 2’si eğlence mekânında, 2’si kamusal alanda, 1’i arabada katledildi. Kasım ayında katledilen kadınların yüzde 61’i evlerinde katledildi.

Kadınların yüzde 19’u ateşli silahla, 9’u kesici aletle, 2’si boğularak katledildi. 1 kadının ise nasıl katledildiği tespit edilemedi. Bu ay kadınların yüzde 61’i ateşli silahla katledildi.

Hesap soran yok!

Raporda, “Yine bu ay da öne çıkan veriler gösteriyor ki erkek şiddeti, yalnızca kadınları değil, onların yanında bulunan çocuklara, aile üyelerine veya sadece kadınları korumak için müdahale edenlerin de hayatlarını tehdit ediyor. Bir süredir raporlarımızda da açıkladığımız gibi intihar, kaza veya doğal ölüm gibi gösterilen şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında pandemi süreciyle birlikte çok ciddi bir artış yaşanmaktadır. Şüpheli kadın ölümleri, maalesef kadın cinayetlerinden daha da zorlu olabilmektedir. Kadınların öldürülüp öldürülmediği, gerçekten kaza ile mi öldükleri, kadınların toplumsal cinsiyet temelli öldürülüp öldürülmediği (kadın cinayeti olup olmadığı), intihar edip etmedikleri veya intihara sürüklenip sürüklenmediklerinin açığa çıkarılması gerekmektedir” denildi. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.