Êzîdî Özmen: Sessiz kalmayacağım

16 Şubat 2021 Salı - 18:00

  • Midyat’ta 1979’da çıkmak zorunda kaldığı köyüne geri dönmek isteyen ancak her seferinde saldırıya uğrayan Êzîdî yurttaş Süleyman Özmen, 2003’ten beri dönme girişimlerinin engellendiğini söyledi.

MARDİN

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Kfernas (Çayırlı) köyünden 1979’da ayrılmak zorunda kalan ancak yıllar sonra köyüne dönmek isteyen Êzîdî Süleyman Özmen (65), 12 Şubat’ta saldırıya uğradı. Köyün sahibi olduğunu iddia eden Nizamettin Çelebi ve yakınları ile aralarında korucuların da olduğu grubun saldırısına uğrayan Özmen’in yeniden inşa etmeye çalıştığı evin bahçe duvarı saldırganlar tarafından kepçeyle yıkıldı. Saldırı sonucu kolundan ve bacaklarından yaralanan Özmen, suç duyurusunda bulundu. Hukuki destek talebi ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesine başvuran Özmen, yaşadıklarını anlattı.
 
Köyüm işgal altında

Köydeki evini onarıp yerleşmek için gittiğini ve söz konusu kişilerin yanına geldiğini belirten Özmen, aralarında yaşanan tartışmada evine zarar verilmemesini istediğini söyledi. 1979’da da baskılar nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kaldığını kaydeden Özmen, kendisine baskı ve zulüm edildiğini, kafasına silah dayandığını ifade etti. Özmen, “Bana ‘senin burada bir şeyin yok. Seni öldüreceğim’ dediler” diye vurguladı. Köyden kovulduğunu belirten Özmen, işgale son verilmesini istedi. 
 
Daha önce de saldırıldı

2003, 2004 ve 2005 yıllarında da köye dönmek istediği sırada aynı kişilerin saldırısına uğradığını hatırlatan Özmen, o dönem maruz kaldığı saldırı nedeniyle üç hafta hastanede tedavi gördüğünü söyledi. Bugüne kadar gördüğü baskı ve zulme karşı sessiz kaldığını, ancak artık sessiz kalmayacağını sözlerine ekleyen Özmen, “İnsan hakları varsa bunlar cezalandırılmalı” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.