Filistinlilere yardım kesiliyor

Dünya Haberleri —

  • Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) Hamas saldırısında rolü olduğu gerekçesi ile Filistin’e mali yardımı kesen İngiltere soruşturma sonuçlanıncaya kadar fon sağlamayacak. İngiltere’nin kararı ile kriz daha da derinleşti.
  • 7 Ekim’de başlayan saldırıda çok büyük bölümü sivil 27 binden fazla insan öldü. İsrail savaş sonrası UNRWA’nın Gazze’deki faaliyetini sonlandırmayı planlarken Filistin Kurtuluş Örgütünden yetkililer yardımların kesilmemesini istedi.   

İngiltere, Birleşmiş Milletler'e bağlı Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) fon yardımını kesen ülkelerden sonuncusu oldu. Kuruluş, 7 Ekim’de Hamas’ın düzenlediği saldırılara yardım ettikleri gerekçesiyle bazı çalışanlarının işine son vermişti. ABD, Avustralya, İtalya ve Kanada, kuruma daha fazla fon sağlamayacaklarını duyuran ülkeler arasındaydı.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi’nin (UNRWA) bazı çalışanlarının, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırılara katıldığı ya da saldırganlara yataklık yaptığının öne sürülmesinin ardından başlayan kriz giderek tırmanıyor.

Kriz derinleşiyor

İsrail’in iddaları ardınan BM Hamas’a destek verildiği söylemlerini soruşturmaya başladı. Soruşturma ile eş zamanlı  Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi’ne yardım için farklı ülkelerden sağlanan bağışlar durduruluyor. Birçok ülke, Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi’ne sağladıkları finansal yardımları askıya aldıklarını duyurdu. İsrail, BM yardım kuruluşuna finans desteği sağlayan ülkelere, maddi desteklerini sonlandırma, BM kuruluşu yerine başka bir kuruluşa görev yapması çağrısında bulundu.

BM yardım kuruluşuna desteklerini askıya aldıklarını resmen açıklayan, ABD, Avusturalya ve Kanada’nın ardından, bugün de İngiltere, İtalya, Finlandiya, İsviçre ve Hollanda’da da Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi’ne sağladıkları maddi desteği, başlatılan soruşturma süreci sonuçlanana kadar durduracaklarını duyurdu.

Batı yardımı kesti

1949 yılında kurulan UNRWA, Gazze, Batı Şeria, Ürdün, Lübnan ve Suriye’de yaşayan Filistinlilere sağlık, eğitim ve insani yardımda bulunuyor. Netanyahu’nun danışmanlarından Mark Regev, BBC’ye Cuma günü yaptığı açıklamada “UNRWA’dan maaş alan bazı kişilerin 7 Ekim’deki saldırıda payı olduğunu” ve “UNRWA okullarında saldırıyı açıkça kutlayan öğretmenlerin bulunduğuna dair bilgi edindiklerini” belirtmişti.

Aynı zamanda İsrailli bir rehinenin serbest bırakıldıktan sonra “UNRWA’da çalışan bir kişinin evinde rehin tutulduğunu söylediğini” de ekledi.

Soruşturma başlatıldı

Kuruma geçici olarak maddi desteğini kesen İngiltere hükümeti, bu suçlamalar karşısında “dehşete kapıldıklarını” aktardı. UNRWA, İsrail’in Gazze saldırısı başladığından beri yüz binlerce kişiye sığınak ve barınma sağlamıştı. Kurum bu suçlamalara yönelik bir soruşturma başlattı.

Avrupa Birliği ise soruşturma sonunda gerekli adımları atacaklarını açıkladı.

İşlerine son verildi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de bu haberler karşısında “dehşete düştüğünü” belirtti. UNRWA’nın başında bulunan Philippe Lazzarini ise kapsamlı bir soruşturmanın başlatıldığını ve bu çalışanların sözleşmelerinin hemen sona erdirildiğini belirtti.

İsrail fırsat kolluyor

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz ise savaş bittikten sonra UNRWA’nın Gazze’de çalışmaya devam etmesinin önüne geçmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Filistin Yönetimi Sivil İşler İdaresi Başkanı Bakan Hüseyin el-Şeyh ise Batılı ülkelerin aldığı bu kararın “büyük bir siyasi ve insani yardım riski” taşıdığını aktardı.

Ülkelerin bu kararından vazgeçmesi gerektiğini belirten Hüseyin el-Şeyh, “bu uluslararası kurum için en büyük desteğe ihtiyaç duyduklarını” söyledi.

27 binden fazla can kaybı

Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırıda 1.300 kişiyi öldürdüğü tahmin ediliyor. İsrail’in Gazze’ye karşı düzenlediği operasyonlarda ise ölen Filistinli sayısının 26 bini aştığı düşünülüyor.

ABD, Almanya ve ABD, UNRWA'nın en büyük bağışçıları arasında. Kurum, savaş başladığından beri yer değiştirmek zorunda kalan 1,7 milyon insana yardım ulaştırmakta zorluk çektiğini aktarıyor.

Gazzelilerin sığındığı çok sayıdaki BM yerleşkesi İsrail’in hedefi oldu. Gazze’nin güneyinde yer alan Han Yunus’taki BM sığınağına Perşembe günü düzenlenen saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.