Garibe’nin dosyasına gizlilik kararı

Kadın Haberleri —

15 Aralık 2021 Çarşamba - 18:15

Garibe Gezer

Garibe Gezer

  • Cezaevinde yaşamını yitiren Garibe Gezer’e uygulanan sistematik işkence ve ölümüne dair açılan iki soruşturmaya da gizlilik kararı getirildi. Avukatlar, Gezer’in mektuplarının da soruşturma dosyasında olduğunu söyledi.

Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in avukatları, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, avukatlar Veysi Eski, Jiyan Kaya, Jiyan Tosun, Elif Taşdöğen ve Beritan Kalbişen katıldı.

Toplantıda konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, cezaevinde yaşamını yitiren iki tutsağın Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) vicdansızlığından dolayı yaşadığını söyledi. Garibe Gezer’in durumuna ilişkin olarak da Keskin, “Garibe Gezer, kendine dönük sistemli işkenceye hep isyan etmiş, itirazını dile getirmiş, güçlü bir kadındı. Garibe, en çok uygulanan tecride karşı çıktı” dedi. 

Garibe sesini duyurmaya çalışıyordu

Gezer’in avukatı  Jiyan Tosun, Gezer’in Kandıra cezaevine geliş sürecini anlattı. Kandıra cezaevinde Gezer ile görüştüklerini söyleyen Tosun, “Bize işkenceye, cinsel şiddete maruz kaldığını ifade etti. Bunu ne zaman dile getirdiyse şiddete maruz kaldı. Sayısız mektup gönderdi. Bu mektuplarına el konuldu. Garibe sürekli sesini duyurmaya çalışıyordu. Sesini duyuramayınca hücresini yaktı. Bu durumlardan ötürü suç duyurusunda bulunduk ancak hiçbir şey yapılmadı” diye konuştu.

Jiyan Tosun

Tosun savcılığa yaptıları başvuruda, savcının faillerden suçu ortaya çıkmasını istediğini dile getirdi.

Tutuklular çok sonradan öğrendi

Av. Jiyan Kaya ise, Gezer’in yaşamını yitirmesi ve sonrasına yaşananlara değindi. Aynı cezaevindeki tutukluların olaylardan bihaber olduğunu dile getiren Kaya, “Tutuklular Garibe’yi Meral Danış Beştaş’ın Meclis konuşmasından öğrendi. Garibe’nin ölüme terk edildiği yerde başka kadınlar da var. Bu kadınlar da aynı koşullarda kalıyor. Garibe yaşarken ona yapılanları, cenazesine yapılanlarla da gördük. Bir cenaze arabası bile verilmedi. Ayrımcı, ırkçı politikalar devam etti. Ailenin yasına da saygı duyulmadı” dedi.