Geliyê Godernê yok edilmek isteniyor

Forum Haberleri —

23 Eylül 2021 Perşembe - 23:00

  • Bölgede yer alan tarihi mekânların birçoğu yapılan barajlar nedeniyle sular altında kaldı. Hasankeyf ya da Eğil gibi yerler bunlara örnek. şimdilerde ise, Kürt coğrafyasının bir diğer eşsiz mekanı olan, tarihi ve doğası ile her yıl binlerce insanın uğrak mekânı haline gelen tarihi Gelîyê Godernê Vadisi de baraja kurban edilmek isteniyor.

MEDİNE MAMEDOĞLU

Tarihi ve doğası ile içinde birbirinden farklı güzellikleri barındıran bölge coğrafyası barajlara kurban ediliyor. Hasankeyf, Eğil ve Halfeti gibi su altında bırakılmak istenen yerlere Diyarbakır’da bulunan tarihi Gelîyê Godernê Vadisi de eklenmek isteniyor.

Neolotik dönemin izlerini taşıyan tarihi Taşköprü ve Geliyê Goderne vadisi bahar ayının gelmesi ile bin bir renge bürünürken, Silvan, Kulp, Lice arasında bulunan vadi bahar ve yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Akan soğuk suyu ve eşsiz manzarası ile herkes tarafından bilinen vadi son yıllarda yok olma tehdidi altında.

Vadi baraj yüzünden su altında kalacak

Vadi, 2009 yılında yapımına başlanan Silvan Barajı nedeniyle su altında kalacak. Yüzde 70’i tamamlanan barajın önümüzde ki üç yıl içerisinde bitmesi bekleniyor.

Barajın bitmesi ile birlikte su altında kalacak tarihi vadi ile birlikte binlerce hektarlık tarım arazisi de yok olacak. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)’ne bağlı ‘güvenlik’ iddiasıyla yapılan baraj, vadi ile birlikte birçok köyü de sular altında bırakacak.