Gençler Köln’e çağırıyor

Yurt Dışı Haberleri —

Rêwîtiya Azadî - Özgürlük Yürüyüşü

Rêwîtiya Azadî - Özgürlük Yürüyüşü

Kürtler ve enternasyonalistler üç koldan Strasbourg’da Federiko, Frido, Beni, Dicle, Fidan, Yasin, Osman, Berivan, Çetin ve Hogir, Köln’e çağırıyor

  • Almanya’nın Mannheim kentinden Fransa’nı Strasbourg kentine ilerleyen Rêwîtiya Azadî yürüyüş kolundaki gençler diğer kollarla birleşerek Köln’e gidecek. Her üç kolun birleşimi ardınan gece meşalelerle Avrupa Konseyi’ne yürüyecek.
  • İsviçre’nin Basel kentinden yola çıkan enternasyonalist uzun yürüş 8. yılında birçok halktan genci bir araya getirdi. İtalya’dan Federiko, “Önder Apo’yu tanımak çok güzel. Fikir, eylem bütünlüğü çerçevesinde her şey anlam kazanıyor” diyor.

 

ARJÎN NUJÎN/ERDOĞAN ZAMUR

Uluslararası Komplosu’nun 25. yılında 25 kişi ile Paris’ten başlatılan, Almanya Mannheim’de Kürt gençlerin başlattığı ve İsviçre’nin ardından Fransa kentlerinde devam eden enternasyonalist uzun yürüyüşler 15 Şubat günü Strasbourg’da bir araya gelip tarihi Köln buluşmasına gidecek. Kürtler ve dostları bu tarihi gün için haftalardır hummalı bir çalışma içerisinde. Almanya’da 5 gündür uzun yürüyüşte olan Kürt gençleriyle beraber İsviçre ardından Fransa’da 4 gündür yürüyüşlerini sürdüren enternasyonalistler herkesi 17 Şubat’ta Köln’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük eyleminde buluşmaya davet etti.

Kurdistan’ın dört parçasından gençleri buluşturan Rêwîtiya Azadî-Özgürlük Yürüyüşü’nün dünkü etabı Saarbrücken’di. Tren istasyonundan Saarland Kürt Toplum Merkezi’ne 18 kilometre boyunca yürüyen gençlere, Saarbrücken’deki Kürtler ve dostları da destek verdi. Özgürlük yolculuğunun Almanya’daki son günü kitlesel bir yürüyüşe dönüştü. Kent merkezi, Öcalan posterleri ve Kurdistan bayraklarıyla yürüyen kitlenin "Bijî Serok Apo", "Öcalan’a özgürlük" sloganlarıyla yankılandı.

Enternasyonalistlerin Basel’de 11 Şubat’ta başlayan uzun yürüyüşü ise dün 4. günündeydi. Fransa’nın Colmar kentinde sabah Öcalan posterleriyle yürüyüşe geçen enternasyonalistlerin yürüyüşü Timken’e kadar devam etti. Ardından otobüslerle Selestad’a geçen yürüyüşçüler burada da bir yürüyüş gerçekleştirerek, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü sağlayana kadar mücadeleye devam edecekleri mesajını verdi.

Her iki kol ve Paris uzun yürüyüşçüleri bugün Strasbourg’da buluşacak. Saat 13.00’de yapılacak basın açıklamasının ardından üç kolun yürüyüşçüleri Avrupa Konseyi’ne kadar meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirecek.