Gole Çetu: Xızır'ın mekanı

Toplum/Yaşam Haberleri —

XIZIR

XIZIR

  • Dersim’de Pülümür Çayı ve Munzur Çayı’nın birleştiği yer kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul ediliyor. Dersimliler Gole Çetu’ya Gole Xızır diyorlar.

 

CİHAN BERK/PİRHA-DERSİM

Dersim’de Pülümür Çayı ve Munzur Çayı’nın birleştiği yer kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul ediliyor. Dersimliler Gole Çetu’ya Gole Xızır diyorlar. İki su burada birleşir. İnanışa göre, Xızır burada müsahiplik vermiştir Munzur’a. İki suyun birleşmesi Reya Hakk Aleviliği’nde ikrarlığa bir kanıttır ve kutsaldır. Dargınlar, küskünler barışırlarken gelip iki suyun birleştiği Gole Çetu’da durur birbirlerine ikrar verir ve ikrar alırlar.

Dersim kent merkezinde olan Gola Çetu ziyaretinin bir kısmı, 2009 yılında yapımı tamamlanan Uzunçayır barajının altında kalmaması için protestolar sonucu kurtarıldı.

 

Oraya aşk-ı niyaz edelim

Celal Abbas Ocağı mensubu Pir Zeynel Batar Gola Çetu’nun Dersim Alevileri için kutsal bir ziyaret yeri olduğunu söyledi. Gola Çetu’nun iki suyun birleştiği yer olduğu için ulu bir mekân olduğunu belirten Zeynel Batar, “Xızır murat verendir, bütün erkânı, bütün cemi cemaati, herkese her donda göstermiş olduğu yer Gola Çetu’dur. O yüzden Gola Çetu’nun inancımızda çok önemli bir yeri vardır. Oraya giden insanlara murat isterlerse muradını, nasip isterlerse nasibini, sağlık isterlerse sağlığını verir. İnsanların dileklerini yerine getiren bir ziyarettir. Onun için oraya aşk-ı niyaz edelim. Orayı koruma altına almamız lazım. Gola Çetu çok ulu bir mekândır. Xızır nereye giderse her tarafı yeşillendirir ve gittiği yerlere bolluk, bereket gelmiştir. Türkiye’nin her tarafında Xızır’ın mekânları var ama asıl mekanı Gola Çetu’dur” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.