Hem sanat hem estetik hem direniş

Kültür/Sanat Haberleri —

“İçeride-Dışarıda” sergisi

“İçeride-Dışarıda” sergisi

  • Korku imparatorluğu Türkiye’deki sanatçıları esir almış durumda. Birçok sanatçı suskunluğa gömülmüş durumda. Ama hala bir kesim bu suskunluğa karşı ses çıkarma çabasında. Bu korkuya rağmen mücadele eden insanlar var. Bunların en başında da tutsaklar geliyor”
  • Tutsaklar tüm baskılara rağmen tutsaklar hem eserleriyle şiddetin estetiğini ve direnişin estetiğini sergiliyorlar. O tecride rağmen üretiyorlarsa ve o ürünlerini bir anahtar deliğinden, demir kapıların aralıklarından bize yolluyorlarsa biz dışarıdakilerin de bundan örnek almamız gerekir. 

ERDOĞAN ALAYUMAT - İSTANBUL

 

Görülmüştür Ekibi ve Red Fotoğraf Grubu’nun “İçeride-Dışarıda” adlı sergisi Karşı Sanat Çalışmaları Galerisi’nde sergileniyor. 20 Fotoğrafçı, 30 tutsak şair, yazar, ressam ve karikatüristin eserlerinden oluşan sergi 10 Eylül’e kadar açık kalacak. 

Cezaevinde yaşanan baskılara karşı dışarıdan da “bir direniş örgütlemek gerekiyor” diyerek yola çıkan Görülmüştür.org ve Red Fotoğraf Grubu  “İçeride-Dışarıda” adlı resim sergisiyle cezaevinde yaşanan şiddet sarmalını anlatmaya çalışıyor. Sergide kadına, çocuğa, emekçiye, mülteciye, LBGTİ+lar’a, tabiata, hayvana uygulanan şiddetin ve bu şiddete karşı direnişin betimlemelerini görüyoruz. Özellikle tecrit içinde tecridi yaşayan, zor koşullarda üreten cezaevlerindeki tutsak yazar, şair ve çizerlerin eserleri sergide yer bulurken, 20 ile 30 yıldır cezaevinde olan bazı tutsakların mektup ve şiirleri de yer alıyor.