Her çocuğa bir ağaç

Toplum/Yaşam Haberleri —

25 Mart 2022 Cuma - 18:00

Ağaçlandırma kampanyası/Rojava

Ağaçlandırma kampanyası/Rojava

  • Kürdistan’a Barış ve Umut İnisiyatifi (KBUI),  Qamişlo şehir yönetimi ile ortaklaşa “Rojava için bir ağaç da sen dik” kampanyası başlattı. KBUI başkanı Emine Gözen, projenin Kürdistan‘daki doğa katliamlarına cevap niteliğinde olduğunu söyledi

MURAT MANG /BIELEFELD

Almanya’da Bielefeld kentindeki Kürdistan’a Barış ve Umut İnisiyatifi (KBUI), öncülüğünde, Qamişlo şehir yönetimi ile işbirliği ile, Rojava'da ıssız bir alanın 3 bin ağaç dikilecek. KBUI, 21 Mart Günü “Rojava için bir ağaç da sen dik” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında 3 bin ağaç dikecek ve ağaçlardan 3 bin çocuk sorumlu.

Kampanyaya ilişkin gazetemize konuşan KBUI başkanı sosyolog, pedagog Emine Gözen, bu projenin Kürdistan‘daki doğa katliamlarına cevap niteliğinde olduğunu söyledi. Projeleri Avrupa’da oturup üretmediklerini belirten Gözen, “Bizler Rojava’ya gidip yerinde araştırma, inceleme yaparak, oradaki yetkililerle, halklarla, sivil toplum örgütleri ile görüşerek, ihtiyaçlara göre proje üretiyoruz. Bu kampanya fikri de öyle ortaya çıktı” dedi. 

Pilot bölge: Qamişlo 

Kürdistan’daki doğa katliamını protesto etmek amacıyla böyle bir kampanya başlattıklarını anlatan Gözen, pilot bölge olarak Rojava’nın Qamişlo kentini seçtiklerini söylüyor ve ekliyor: “Savaşın yarattığı doğa kıyımı Ortadoğu’da çok daha belirgin görünüyor. İlk çalışma olduğu için Qamişlo‘yu pilot bölge seçtik. Avrupa‘da ki halk desteği büyük olursa Raqa, Hesekê ve Kobanê ile bu projenin devamını yürütmek istiyoruz. Temel amacımız bin ağaç dikmek değil, oradaki ekolojiye destek sunmak.” 

3 bin öğrenci 

Gözen kampanyanın pedagojik açıdan da önemli bir rolü olduğuna değinerek, “Rojava Üniversitesi ve okullarla çalışıyoruz. 3 bin öğrenci-çocuk bu projeye dahil olacak. Her çocuğun bir ağacı olacak ve sahiplenecek. Bu şekilde çocukların ekolojiye duyarlılığını geliştirmek istiyoruz” diye belirtti. Sadece 10 € vererek kampanyaya katılabileneceğini belirten Gözen, “Ben 10 € verdim bir ağaç diktim’ demekten ziyade buradaki insanlarımız ile Rojava arasında bir duygu köprüsü oluşturmak  istiyoruz” dedi. 

Qamişlo Belediyesinin bu tarz çevre-doğa projelerini yürüttüğünü ve kampanyanın sorumluluğun bu belediyede olduğunu ifade eden Gözen, “Belediyenin sorumlu olması hem bizim hem de kampanyaya katılanlar için bir güvence. Rojava sisteminin konsepti zaten bir güvence” diye belirtti.

Her ağaç bir umuttur

 İnisiyatif olarak Eylül ayında Rojava’ya giderek ağaçları dikecekleri tarihi belirleyeceklerini söyleyen Gözen, “Doğa katliamının da savaş suçları arasında görüyoruz. Herkesi bu doğaya umut olmaya çağırıyoruz. Bu projeye katılarak herkes bu doğa katliamına karşı çıkabilir. Her ağaç bir umuttur. Umudumuzu büyütelim” diye seslendi. 

Kampanyaya katılmak isteyenler için hesap bilgileri:

Hesap: Initiative für Frieden und Hoffnung in Kurdistan

Banka: Sparkasse Bielefeld

IBAN: DE53 4805 0161 0025 4829 77

BIC: SPBIDE3BXXX

Verwendungsweck: Ein Baum für Rojava

İnternet Sitesi: https://www.initiative-kurdistan.org

Facebook: Initiative für Kurdistan

Instagram: @initiative.frieden.hoffnung

Twitter: Frieden Und Hoffnung @lfFuHik

Email:  info@initiative-kurdistan.org

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.