Her kadına 40 dönüm

Kadın Haberleri —

Zehra Mihemed

Zehra Mihemed

  • Kongra Star Kadın Ekonomi Komitesi, kadınları ekonomik olarak  istihdamı için çalışmalarını yürütüyor. Bu yıl buğday ve tandır projelerine ağırlık veren Komite, Hesekê’ye bağlı Til Temir ilçesinde kooperatife dahil olan her kadına en az 40 dönüm toprağın düştüğünü belirtti.

SORGUL ŞÊXO/ NÛJINHA-HESEKÊ

Kuzey-Doğu Suriye’nin Hesekê kentine bağlı Til Temir ilçesi Kongra Star Kadın Ekonomi Komitesi, tandır ve tarım projelerini hızlandırdı. Komite, ihtiyaç doğrultusunda projelerini hayata geçirerek, yeni yıla hazır olmayı ve özgün kadın ekonomisini daha da güçlendirmeyi planlıyor. Kongra Star Kadın Ekonomi Komitesi yöneticisi Zehra Mihemed, bu yıl ki projeleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yeni projelere hazırlık

Zehra Mihemed, “Geçen yılki hava şartları nedeniyle tarım projelerine ağırlık verdik ve geliştirdik. Aynı zamanda kadınların tandır kooperatiflerimiz 3 köyde ve ilçede bulunuyor. Yaptığımız planlamalara göre gelecek yıl ihtiyaca göre tavuk beslenme yerleri açacağız. Bu nedenle köy toplantılarımıza başlayacağız. Kadınları ekonomi konusunda eğiteceğiz ve kadınları tavuk besleme konusundaki düşüncelerini alacağız. Daha sonra ihtiyaca göre köylerde projemizi başlatacağız” dedi.

Buğdaya ağırlık veriliyor

Buğday ve arpa ekimi projelerine de değinen Zehra Mihemed, “Kadın ekonomisine bağlı topraklar için buğday ve arpa tohumu dağıtmaya başladık. Bu yıl zaman zaman bombardımana maruz kalan Asuri köyü olan Til Şinan üzerinde duruyoruz. Geçen yıl ve bu yıl da buğday tohumu ekmiştik. Bu birkaç yıldır fazla ürün yok ve gelecek süreçlerde tamamen buğday bitebilir. Bu nedenle bu yıl daha çok buğday ekiyoruz” diye belirtti.

Kuraklık verimi etkiliyor

Yağmurun yağmamasının ekim alanını etkilediğini ifade eden Zehra Mihemed, “Özelde son iki yıl olmak üzere birkaç yıldır yağmur çok az yağıyor. Bu nedenle çiftçilik ve hayvancılık ciddi anlamda bundan etkilendi. Toprak susadığı için ürün vermiyordu. Hayvanların bu durumdan faydalanması için buğday ekmek istedik” diye konuştu.

Kooperatiflerde kadınlar çalışıyor

3 bin 526 dönüm toprağın 960 dönümünün kadın kooperatifinin olduğunu dile getiren Zehra Mihemed, “18 kadın 960 dönümlük toprak üzerine kurulan kooperatiflerde çalışıyor. Bu kadınların çoğunluğu şehit eşleri ve anneleridir. Aynı zamanda Serêkaniyê göçmenleri ve yoksul kadınlar da kooperatiflerde yerini alıyor. Her kadına 40 dönüm düşüyor. Bunun yanı sıra işgale karşı direnişimiz de devam edecek. Toprağımızı her koşul altında savunacağız” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.