Her şey Kürt bahtiyar olmasın diye

Dosya Haberleri —

Selçuk Mızraklı

Selçuk Mızraklı

Önceki dönem Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Adnan Selçuk Mızraklı sorularımızı yanıtladı:

  • 30 Mart 2014 seçimlerinde 102 yerleşim yerinde BDP’nin seçimleri alması, Rojava'daki gelişmeler, Çözüm Süreci'ne rağmen, çelik çekirdeği yeni stratejik bir programa sevk etti. 7 Haziran 102’nin 152’ye çıkacağını, yüzde 10 barajlarının kar etmediğini gösterdi. Faulsüz oynamayı bilmeyen futbol takımı gibiler, hukuk hak getire. Niye? Kürt bahtiyar olmasın diye. Bu arada sanılmasın ki Türk bahtiyar oluyor... 
  • Başta Belediyeler Birliği Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere belediye başkanlarından oluşan kalabalık bir heyetle Hakkari'ye gitmeli, açıklama yapmalı, seçilmiş Eşbaşkan Viyan Tekçe ve Meclis Üyeleri ile bir araya gelmeliler. Meşru muhataplarının kayyum değil seçilmişler olduğunu deklare etmeli. Bu tutum samimi demokrat mı yoksa akvaryum demokratı mı olduklarının da turnosulu olacaktır.
  • Beni biraz iyimser bulabilirsiniz ama ben buna sıfırdan değil sıfırın altından başlama olarak bakıyorum. Bilgi, doğruluk, emek ve özveri ile her şeyin üstesinden gelebiliriz. Bizleri başkalarından ayıran çok güçlü bir silahımız var. Dayanışma, özveri ve güven. Eğer ki halkımız bütün zor uygulamalarına karşın ısrarla kendi evlatlarına güveniyorsa bizlere de buna layık olmak düşer.

GÜLCAN DERELİ

Kendisi yeminli bir hekim. Tek derdi hayat kurtarmak olanlardan... Hayat kurtarmanın sadece hastanelerde değil siyasette de mümkün olduğu göstermek için Kurdistan'ın kalbi Amed'de kolları sıvamış, halkına derman olmak istemişti. Halk kayyum belasından kendi iradesini ortaya koyarak kurtulmuş ve Hülya Alökmen Uyanık ile Dr. Adnan Selçuk Mızraklı'yı seçmişti. Eşbaşkanlar da halktan çalınanı onların hizmetine sunmak için kolları sıvamıştı ki bir kez daha kayyum atanması gecikmedi. 2019 seçimlerinden 5 ay sonra Eşbaşkanların yerine kayyum atandı ve aynı gün sabaha karşı evlerine yapılan baskınla gözaltına alınıp tutsak edildiler. Mızraklı hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi. Şimdi Edirne F Tipi Cezaevi'nde Kürt siyasetçi Selahattin Demirtaş ile birlikte kalıyor. Mızraklı'ya Colemêrg (Hakkari) Belediyesi'ne kayyum atanmasını, devletin kayyum politikasını, Amed Büyükşehir Belediyesi'ne kayyumların bıraktığı borçları, cezaevindeki günlerini, özlemlerini, hayallerini ve daha birçok soru yönelttik.